Hlavní obsah
Poslední snímek Alexeje Navalného před tím, než upad do bezvědomí je od včerejšího dne v kómatu. Foto: Twitter.com

Britové si kvůli otravě Navalného předvolali ruského velvyslance v Londýně

Britské ministerstvo zahraničí si v pondělí předvolalo ruského velvyslance v Londýně Andreje Kelina, aby mu vyjádřilo „hluboké znepokojení” nad otrávením kritika Kremlu Alexeje Navalného. Informoval o tom britský ministr zahraničí Raab Dominic.

Poslední snímek Alexeje Navalného před tím, než upad do bezvědomí je od včerejšího dne v kómatu. Foto: Twitter.com
Britové si kvůli otravě Navalného předvolali ruského velvyslance v Londýně

"Je naprosto nepřijatelné, aby byla používána zakázaná chemická zbraň. Rusko musí provést úplné a transparentní vyšetřování," uvedl Raab.

Šéf britské diplomacie dodal, že si s úlevou vyslechl pondělní informaci o tom, že Navalnyj byl probuzen z umělého kómatu. "Doufám, že jeho stav se bude nadále zlepšovat," dodal Raab.

Čtyřiačtyřicetiletý Navalnyj byl 20. srpna hospitalizován poté, co se mu udělalo špatně během letu ze sibiřského Tomsku do Moskvy. Letadlo muselo nouzově přistát v Omsku a Navalnyj byl v bezvědomí převezen do tamní nemocnice.

Podle Navalného mluvčí byl patrně otráven látkou přimíchanou do čaje. Lékaři z omské nemocnice uvedli, že v jeho těle nenašli žádné stopy jedu.

Němci nabídli, že se o vůdce ruské opozice postarají v berlínské nemocnici Charité, a převzali ho do péče, i když to Rusko nechtělo. Po provedení testů oznámili, že byl ruský opozičník otráven jedem ze skupiny novičok, který se mu dostal do těla kůží.


Navalnyj patří k nejvýraznějším postavám ruské opozice a v minulosti byl vícekrát vězněn. Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku v roce 2018 dospěl k závěru, že opakované zadržování Navalného ruskými úřady v období let 2012 až 2014 bylo politicky motivované.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků