Hlavní obsah
Edward Snowden Foto: Reuters

Britové museli stáhnout některé své špióny, ohrozily je informace od Snowdena

Britské tajné služby musely z některých zemí odvolat své špióny poté, co Rusko a Čína získaly přístup k dokumentům, které vyzradil někdejší pracovník americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA) Edward Snowden. V neděli to uvedl britský list The Sunday Times, který se odvolává na vysoké představitele britské vlády a tajných služeb.

Edward Snowden Foto: Reuters
Britové museli stáhnout některé své špióny, ohrozily je informace od Snowdena

"Rusko a Čína mají tyto informace. To znamená, že agenti museli být staženi a že vyzrazení našich operačních metod vedlo k zastavení sběru zásadních informací," řekl listu zdroj z úřadu britského premiéra Davida Camerona. Podobné obavy, že jejich agenti mohou být vyzrazeni, mají podle jiných představitelů i USA.

Snowden předloni zveřejnil obrovské množství tajných informací o špehování internetové komunikace, k nimž se dostal jako spolupracovník Národní agentury pro bezpečnost. Jeho jednání vyvolalo mezinárodní skandál a v USA i žalobu ze špionáže za vyzrazení utajovaných dat. V srpnu 2013 dostal Snowden povolení k ročnímu pobytu v Rusku, loni bylo prodlouženo o další tři roky.

Snowden tvrdil, že žádná zpravodajská služba nebude s to dešifrovat dokumenty, které odnesl. Jistý zdroj britských zpravodajských služeb MI6 však listu The Sunday Times řekl, že Rusko a Čína dokumenty získaly a nyní je zkoumají s cílem identifikovat špionážní sítě západních velmocí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků