Hlavní obsah
Britský premiér David Cameron Foto: Alexei Filippov/RIA Novosti/Pool, Reuters

Británie je jen malý ostrov a nikoho nezajímá, naštvali Rusové Camerona

Diplomatická roztržka se rozhořela mezi Velkou Británií a Ruskem poté, co kremelský mluvčí Dmitrij Peskov měl v rámci summitu G20 v Petrohradu označit Spojené království za bezvýznamný malý ostrov, který ve světové politice nehraje relevantní roli. Britský premiér David Cameron trvá na tom, že Británie zůstává jednou ze světových velmocí.

Britský premiér David Cameron Foto: Alexei Filippov/RIA Novosti/Pool, Reuters
Británie je jen malý ostrov a nikoho nezajímá, naštvali Rusové Camerona

Situace se vyhrotila během jednání o syrské krizi. Cameron se vyslovil pro vojenský zásah v Sýrii poté, co Asadův režim údajně použil chemické zbraně proti civilistům. Ruský prezident Vladimir Putin intervenci odmítá jako neodůvodněnou.

Cameron na domácí scéně utrpěl v této otázce prohru, když vojenský zásah nečekaně neprošel parlamentem. Británie tak nyní na summitu čelí otázkám ohledně své role ve světě a vlivu na světové dění.

Putinův mluvčí Peskov pak poukázal právě na Cameronův trapas s parlamentní stopkou vojenskému zásahu a v rozhovoru s novináři se velmi nevybíravě vyjádřil o diplomatické důležitosti Británie.

„Británie je jen malý ostrov. Nikoho nezajímají,“ měl podle BBC prohlásit Peskov v rozhovoru s novináři. Zároveň vtipkoval o tom, že londýnská fotbalová chlouba Chelsea patří ruským oligarchům, kteří v hlavním městě Británie skupují celé čtvrti.

Jsme jedním z lídrů, trvá na svém Cameron

Autenticitu výroku nebylo možné stoprocentně potvrdit, nicméně Cameron na něj v rozhovoru pro BBC reaguje. A to dost nahněvaně.

„Ani na chvíli to nepřipouštím,“ prohlásil s tím, že Británie je nadále významnou světovou mocností. „Británie bude jedním z lídrů, kteří přinesou plány mírového řešení v Sýrii,“ řekl. „Budeme vést diskusi po celém světě, abychom dospěli k silné odpovědi na chemický útok,“ dodal. Zůstává ovšem skutečností, že poté, co neprosadil akci v parlamentu, jsou možnosti jeho země omezené.

Cameronova vláda minulý čtvrtek v noci prohrála hlasování ve Sněmovně ohledně vojenské intervence v Sýrii v poměru 272 ku 285 hlasům.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků