Hlavní obsah
Britský premiér Boris Johnson a předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová Foto: Olivier Hoslet, ČTK/AP

Británie a EU společnou řeč nenašly. Připravte se na tvrdý brexit, řekl Johnson

Tvrdý brexit nabírá reálnějších obrysů. Nedělní jednání o podobě obchodních vztahů mezi Evropskou unií a Británií skončila bez úspěchu. I když po neděli budou jednání pokračovat, britský premiér Boris Johnson upozornil Brity, aby se připravili na odchod bez dohody.

Britský premiér Boris Johnson a předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová Foto: Olivier Hoslet, ČTK/AP
Británie a EU společnou řeč nenašly. Připravte se na tvrdý brexit, řekl Johnson

„Naše vyjednávací týmy pracují dnem i nocí. Nedodržení několika termínů a roční vyjednávání jsou vyčerpávající, ale pověřili jsme naše týmy, aby pokračovaly v jednáních a zkoumaly, zda můžeme dosáhnout dohody i v této pozdní fázi,“ uvedli ve společném prohlášení předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová a britský premiér Johnson.

Johnson nicméně dodal, že brexit bez dohody je momentálně nejpravděpodobnější scénář. Britští občané se podle něj mají připravit na tzv. tvrdý brexit.

Spojené království opustilo evropský blok v únoru letošního roku, do 31. prosince ale platí přechodné období, po kdy se řídí podle starých, „unijních” pravidel. Uzavření dohody brání spor o pravidla hospodářské soutěže, dohled nad řešením sporů a rybolovná práva v britských vodách.

Londýn i Brusel dávaly v minulých dnech najevo, že dosažení dohody bude do neděle těžké. Britský ministr zahraničí Dominic Raab v televizi Sky řekl, že unii se nelíbí, že by se Británii po odchodu z EU vedlo dobře. Británie podle něj trvá na tom, aby se s ní od příštího roku jednalo jako se suverénní zemí.

Brusel je odhodlán zabránit tomu, aby Londýn získal podle unie nespravedlivou výhodu v podobě bezcelního přístupu na unijní trh, když by si zároveň stanovoval svá vlastní pravidla ohledně výroby, práv zaměstnanců a obchodních subvencí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků