Hlavní obsah
Anders Behring Breivik Foto: Profimedia.cz

Breivik jednal sám, shodli se norští vyšetřovatelé

Norští vyšetřovatelé došli k prakticky definitivnímu závěru, že extrémista Anders Behring Breivik oba teroristické útoky z 22. července naplánoval, připravil a spáchal zcela sám. Nic nesvědčí o existenci nějakých jiných "buněk", o nichž Breivik mluvil.

Anders Behring Breivik Foto: Profimedia.cz
Breivik jednal sám, shodli se norští vyšetřovatelé

"Po 40 hodinách Breivikových výslechů je policie prakticky přesvědčena, že atentátník jednal sám," řekl vyšetřující prokurátor Christian Hatlo podle agentury AP. Policisté dokázali ověřit velkou část z jeho výpovědí a nenarazili v nich dosud na "žádnou výslovnou lež".

"Proto s určitou mírou spolehlivosti můžeme říct, že jednal sám. Musím ale zdůraznit, že úplně definitivní závěr to ještě není," dodal. [celá zpráva]

"Nic nenasvědčuje podezření o zapojení jiných buněk, spíš naopak," zdůraznil Hatlo. Odmítl však sdělit podrobnosti. Jen uvedl, že to Breivik uváděl, aby si dodal důležitosti.

Vyšetřovatelé nadále prověřují Breivikův počítač a záznamy mobilních hovorů, zda nenajdou kontakty na další pravicové extremisty, kteří by ho mohli ovlivnit. Americká policie  vyslechla Breivikovu sestru žijící v Los Angeles. Také výsledky zahraničních šetření ale zatím ukazují Breivika jako samotáře.

Breivik odpálil v centru Osla bombu, která zabila osm lidí. Na ostrově Utoya pak postřílel 69 lidí. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků