Hlavní obsah

Berlusconi se po útoku nemůže ani najíst

Italský premiér Silvio Berlusconi, kterého v neděli zranil útočník ve tváři, zůstane v nemocnici až do čtvrtka. Třiasedmdesátiletý politik má bolesti a nemůže sám pořádně jíst. Podle serveru listu La Repubblica to uvedl jeho osobní lékař Alberto Zangrillo. Server napsal, že předseda vlády se v příštích 10 až 15 dnech nezúčastní žádných veřejných akcí.

Berlusconi se po útoku nemůže ani najíst

Berlusconi v neděli odpoledne v Miláně po mítinku své strany utržil ránu do obličeje suvenýrem v podobě milánské katedrály. Hodil ho po něm dvaačtyřicetiletý Massimo Tartaglia, kterého zadržela policie. Premiér se zkrvavenou tváří odjel do nemocnice. Má pohmožděný obličej, poškozené dva zuby a nalomený nos. [celá zpráva]

Podle lékaře má Berlusconi stále bolesti a dělá mu problémy jíst. Jinak je ale klidný. Nemocnici by měl opustit ve čtvrtek brzy odpoledne, uvedl Zangrillo. Podle něj premiérův zdravotní stav ovlivní v příštích dnech jeho činnost. V následujících 10 až 15 dnech se nezúčastní žádných veřejných akcí.

Berlusconi v nemocnici strávil už tři noci. Ta poslední byla poměrně neklidná. Trápily ho bolesti šíje. Podle premiérova mluvčího Paola Bonaiutiho to lékaře znepokojilo. Tyto obtíže měl politik ale už před nedělním útokem. Bonaiuti dodal, že Berlusconiho velmi potěšil zejména úterní telefonát amerického prezidenta Baracka Obamy, který mu popřál brzké uzdravení.

Třetí Berlusconiho den na klinice začal stejně jako obvykle: premiér se dožadoval denního tisku. Mluvčí o něm prohlásil, že je jako "sopka, která se ráno probouzí k erupci". "Je to velký pracant, bude velmi těžké, ba až nemožné, udržet ho v klidu, daleko od práce a povinností," dodal Bonaiuti.

Berlusconi již musel zrušit pondělní setkání s černohorským premiérem Milem Djukanovičem stejně jako dnešní cestu na kodaňský summit o klimatu. V této chvíli je dokonce nejistá i tisková konference na závěr letošního roku, řekl Bonaiuti.

Tartaglia čelí obvinění z úmyslného těžkého ublížení na těle a je v izolaci v milánském vězení. Hrozí mu nejméně pět let vězení. Podle dostupných informací se muž léta léčí s psychickými potížemi. Jeho právníci žádají, aby dostal psychiatrickou pomoc. Státní zástupce nyní situaci posuzuje.

Tartagliův otec se bojí toho, že by jeho syn ve věznici mohl spáchat sebevraždu, uvedl server La Repubblica. Poprosil premiéra, aby jeho potomkovi útok odpustil a nechal ho propustit k rodině.

Útočník má také své fanoušky. Podporu mu vyjadřovali například na facebooku. Na zdi fakulty sociologie a komunikačních věd univerzity v Laziu se objevil nápis "Massimo Tartaglio, o Vánocích můžeme udělat víc". Rektor školy to odsoudil.

Tělesná stráž a policie kromě toho v noci na dnešek zadržela šestadvacetiletého muže z Turína, který se výtahem dostal až do sedmého patra nemocnice k Berlusconiho pokoji. Milánská prefektura uvedla, že jde zjevně o psychicky narušenou osobu. Mladík prý chtěl hovořit s premiérem. Nechoval se agresivně, ani při sobě neměl žádnou zbraň nebo nebezpečný předmět. Prefektura upřesnila, že muž se podrobil léčbě na psychiatrické klinice v Turínu v roce 2008.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků