Hlavní obsah

Benátky znovu pod vodou. Úřady neaktivovaly včas protipovodňový systém

Italské Benátky se kvůli prudkému dešti a silnému větru ocitly pod vodou. Počasí nachytalo v nedbalkách místní úřady, které nezareagovaly včas a nestihly aktivovat nový protipovodňový systém MOSE.

Benátky znovu pod vodou. Úřady neaktivovaly včas protipovodňový systém

„Jsme zatopení, situace je příšerná,“ uvedl správce baziliky svatého Marka Carlo Alberto Tesserin. Dodal, že pokud bude hladina vody nadále stoupat, skončí pod vodou také všechny vnitřní kaple baziliky.

Benátčané očekávali, že se hladina vody v Benátské laguně po dešti zvedne, ale podle předpovědi kalkulovali s tím, že zůstane pod hranicí 130 centimetrů. Lijáky společně s větrem ale způsobily, že voda dosáhla až hranice 145 centimetrů, a tudíž se dostala jak na náměstí Svatého Marka, tak do stejnojmenné baziliky.

Ve středu se podle předpovědi má situace zlepšit a hladina vody opět klesnout, nicméně hned ve čtvrtek má znovu začít pršet a meteorologové předpokládají, že hladina Benátské laguny znovu stoupne až na 130 centimetrů.

Mojžíše povolali pozdě

Záplavám ve městě měl přitom zabránit nový protipovodňový systém MOSE, který je pojmenován po biblickém Mojžíšovi, jenž převedl Izraelity prchající z Egypta přes moře suchou nohou, zároveň jde také o akronym z názvu Modulo sperimentale elettromeccanico (experimentální elektromechanický modul).

Systém byl v akci už v říjnu. Jeho spuštění ale trvá 48 hodin. Místní úřady ale počasí podcenily a bariéry nespustily včas.

Hráz, jejíž výstavba začala v roce 2003, tvoří 78 výsuvných bariér, které jsou pod vodou a v případě potřeby se vysunou, aby Jaderské moře nezvedlo hladinu Benátské laguny. Město by měla ochránit před přílivy až do výše tří metrů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků