Hlavní obsah
Budova firmy AstraZeneca v Bruselu Foto: Johanna Geron, Reuters

AstraZeneca má další zbraň proti covidu. Běžný lék na astma

Lék Pulmicort od firmy AstraZeneca ze skupiny kortikoidů, který běžně používají astmatici, snižuje podle studie vědců z Oxfordské univerzity u pacientů s covidem-19 riziko hospitalizace a zkracuje dobu uzdravování. Nemocní ho ovšem musejí dostat v sedmi dnech od projevení příznaků, píše agentura Reuters.

Budova firmy AstraZeneca v Bruselu Foto: Johanna Geron, Reuters
AstraZeneca má další zbraň proti covidu. Běžný lék na astma

Studie, které se po 28 dnů účastnilo 146 pacientů, ukázala, že když vdechovali budesonid, prodávaný pod názvem Pulmicort, snížilo se u nich v porovnání s obvyklou léčbou covidu-19 riziko hospitalizace o 90 procent. Vědci uvedli, že k tomuto výzkumu je přivedla skutečnost, že lidé s chronickými onemocněními dýchacích cest, kterým lékaři často předepisují kortikoidy, tvořili nepoměrně malou část pacientů hospitalizovaných na začátku pandemie.

U účastníků studie inhalujících budesonid také rychleji ustoupila horečka a v menší míře je trápily dlouhodobé projevy nemoci.

Podle Mony Bafadhelové, členky vědeckého týmu, je povzbudivé, že relativně bezpečný, snadno dostupný a dobře prozkoumaný lék by mohl přinést úlevu v situaci, kdy jsou nemocnice v řadě zemí přetížené.

Reuters připomíná, že lék Pulmicort od firmy AstraZeneca, která je jedním z výrobců vakcíny proti covidu-19, svého času platil za "senzaci" mezi léky na astma.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků