Hlavní obsah
Ponte della Costituzione je nádherný, ale klouže. Soud za to dal slavnému architektovi Santiago Calatravovi pokutu Foto: Profimedia.cz

Architekt zaplatí Benátkám pokutu, po jeho mostě chodci kloužou

Slavný architekt Santiago Calatrava musí Benátkám zaplatit odškodné 78 tisíc eur (přes dva miliony korun). Podle soudu ve městě na laguně navrhl nevhodný most, protože nevzal do úvahy houfy turistů se zavazadly. Informoval o tom v sobotu list The New York Times. Právní zástupci odmítli komentovat, zda se Calatrava odvolá.

Ponte della Costituzione je nádherný, ale klouže. Soud za to dal slavnému architektovi Santiago Calatravovi pokutu Foto: Profimedia.cz
Architekt zaplatí Benátkám pokutu, po jeho mostě chodci kloužou

Pětice soudců rozhodla, že španělský architekt, který se proslavil návrhy s elegantními křivkami, se při konstrukci mostu  z oceli a skla v roce 2008 poblíž benátského nádraží Santa Lucia dopustil „zjevné nedbalosti“.

Stavba si podle soudu žádá neustálou údržbu, s níž architekt nepočítal, přestože se tyto problémy s přihlédnutím na množství turistů v Benátkách daly předvídat. Mnoho z výletníků přijíždí na benátské nádraží a jejich zavazadla opatřená kolečky si na mostě, zejména na skleněných deskách jeho schodů, nevyhnutelně vybrala daň.

Architekt vinu odmítá

V původních plánech architekt odhadoval, že schody bude třeba vyměnit každých 20 let. Už čtyři roky po otevření stavby muselo město vyměnit osm z nich, což radnici stálo 36 tisíc eur (tedy přes 900 tisíc korun). Problémem se také ukázal být, podobně jako u dalšího architektova pěšího mostu ve španělském městě Bilbao, kluzký povrch.

Samotný architekt Santiago Caltavara chybu odmítá připustit. „Most byl prověřován sofistikovanými metodami. Ukázalo se, že má pevnou a kvalitní konstrukci a že jeho povrch se chová lépe, než by se na první pohled mohlo zdát,“ řekl pro BBC.

Kromě architekta soud potrestal také benátského inženýra Salvatore Venta zodpovědného za stavbu mostu pokutou 11 tisíc eur (přes čtvrt milionu korun).

Kvůli kluzkému povrchu konstrukce musely Benátky vyplatit tisícům zraněných turistů i místních odškodné zhruba 60 tisíc eur (přes 1,5 milionu korun), informovala loni v říjnu agentura DPA. O odškodné radnici požádalo kolem pěti tisíc lidí.

Most je nádherný, ale klouže

Shaul Bassi, který na benátské Univerzitě Ca' Foscari učí anglickou literaturu, se neskrývá obdivem ke kráse stavby a jejímu strategickému umístění. První most zbudovaný v městě na laguně po více než 70 letech podle něj ukazuje, že „v Benátkách lze udělat něco nového“.

„Je ale nemožné na něm neuklouznout, zvlášť když prší,“ dodává.

Most zkonstruovaný ze skla a oceli je dlouhý 90 metrů a jeho šířka se pohybuje od pěti a půl metru do devíti metrů a 38 centimetrů. Oblouk se klene do výšky sedmi metrů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků