Hlavní obsah
BEZ KOMENTÁŘE: Hasiči bojují s požárem katedrály v Nantes Foto: Reuters

Architekt: Obnova katedrály v Nantes bude trvat nejméně tři roky

Obnova gotické katedrály ve francouzském městě Nantes, kterou o víkendu poničil požár, bude trvat nejméně tři roky. S odvoláním na vyjádření hlavního architekta Pascala Pruneta o tom dnes informovala agentura Reuters. Škody, které oheň způsobil, zatím nejsou sečteny. Není tak ani jasné, kolik by mohla rekonstrukce stát.

BEZ KOMENTÁŘE: Hasiči bojují s požárem katedrály v Nantes Foto: Reuters
Architekt: Obnova katedrály v Nantes bude trvat nejméně tři roky

„Západní průčelí značně utrpělo," zhodnotila dnes stav katedrály svatých Petra a Pavla restaurátorka Valérie Gaudardová. Oheň podle ní zcela zničil velké varhany, obraz od Hippolyta Flandrina z 19. století a některá vitrážová okna ze 16. století. Přesný výčet škod na chrámu ale odborníci dál zjišťují.

Vzácnou hrobku zakladatele katedrály, bretaňského vévody Františka II. a jeho manželky Markéty z Foix se podle restaurátorky nicméně podařilo zachránit, i když ji značně poškodila voda použitá při hašení.

Podle hlavního architekta chrámu Pruneta budou opravy trvat nejméně tři roky. Už nyní dělníci katedrálu zajišťují, na fasádu připevní síť, která by měla zachytávat případné padající kamenné prvky. Po dobu oprav by podle Gaudardové mohl kostel zůstat zčásti přístupný veřejnosti.

Kolik bude celková oprava stát, není v této chvíli jasné. Prefekt departementu Loire-Atlantique, ve kterém Nantes leží, Claude d'Harcourt dnes řekl, že kromě peněz od státu počítá i s vypsáním veřejné sbírky a doufá ve „štědrost občanů".

Plameny se uvnitř pozdně gotické katedrály objevily v sobotu krátce před osmou ráno, hasiči je během odpoledne dostali pod kontrolu a do večera je kompletně uhasili. Úřady zahájily vyšetřování kvůli podezření ze žhářství, protože vyšetřovatelé po prvotním ohledání našli tři různá ohniska požáru. V úterý ale ministr vnitra Gérald Darmanin řekl, že nyní nic nenasvědčuje tomu, že by požár někdo založil někdo úmyslně.

Požár katedrály v Nantes vyvolal vzpomínky na oheň, který poničil loni v dubnu katedrálu Notre-Dame v Paříži. Škody na chrámu ve francouzské metropoli jsou ale výrazně větší. Shořel celý krov se střechou a špičatou věžičkou. Prezident Emmanuel Macron slíbil, že rekonstrukce chrámu Matky boží bude hotová do pěti let.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků