Hlavní obsah

Architekt: Obnova katedrály v Nantes bude trvat nejméně tři roky

22. 7. 2020, 22:05 – Nantes

Obnova gotické katedrály ve francouzském městě Nantes, kterou o víkendu poničil požár, bude trvat nejméně tři roky. S odvoláním na vyjádření hlavního architekta Pascala Pruneta o tom dnes informovala agentura Reuters. Škody, které oheň způsobil, zatím nejsou sečteny. Není tak ani jasné, kolik by mohla rekonstrukce stát.

Foto: Reuters

BEZ KOMENTÁŘE: Hasiči bojují s požárem katedrály v Nantes

Článek

„Západní průčelí značně utrpělo," zhodnotila dnes stav katedrály svatých Petra a Pavla restaurátorka Valérie Gaudardová. Oheň podle ní zcela zničil velké varhany, obraz od Hippolyta Flandrina z 19. století a některá vitrážová okna ze 16. století. Přesný výčet škod na chrámu ale odborníci dál zjišťují.

Vzácnou hrobku zakladatele katedrály, bretaňského vévody Františka II. a jeho manželky Markéty z Foix se podle restaurátorky nicméně podařilo zachránit, i když ji značně poškodila voda použitá při hašení.

Požár katedrály v Nantes zřejmě nevznikl úmyslně, tvrdí ministr

Evropa

Podle hlavního architekta chrámu Pruneta budou opravy trvat nejméně tři roky. Už nyní dělníci katedrálu zajišťují, na fasádu připevní síť, která by měla zachytávat případné padající kamenné prvky. Po dobu oprav by podle Gaudardové mohl kostel zůstat zčásti přístupný veřejnosti.

Kolik bude celková oprava stát, není v této chvíli jasné. Prefekt departementu Loire-Atlantique, ve kterém Nantes leží, Claude d'Harcourt dnes řekl, že kromě peněz od státu počítá i s vypsáním veřejné sbírky a doufá ve „štědrost občanů".

Nantes: Obnovu chrámu platí stát, zadrženého pustili bez obvinění

Zahraniční

Plameny se uvnitř pozdně gotické katedrály objevily v sobotu krátce před osmou ráno, hasiči je během odpoledne dostali pod kontrolu a do večera je kompletně uhasili. Úřady zahájily vyšetřování kvůli podezření ze žhářství, protože vyšetřovatelé po prvotním ohledání našli tři různá ohniska požáru. V úterý ale ministr vnitra Gérald Darmanin řekl, že nyní nic nenasvědčuje tomu, že by požár někdo založil někdo úmyslně.

Požár katedrály v Nantes vyvolal vzpomínky na oheň, který poničil loni v dubnu katedrálu Notre-Dame v Paříži. Škody na chrámu ve francouzské metropoli jsou ale výrazně větší. Shořel celý krov se střechou a špičatou věžičkou. Prezident Emmanuel Macron slíbil, že rekonstrukce chrámu Matky boží bude hotová do pěti let.

Drony pořídily nové záběry po požáru katedrály v Nantes

Evropa

Reklama

Související témata:

Výběr článků