Hlavní obsah
Při projevech řečníků vstávali, bouřlivě tleskali, mávali vlajkami s logem frakce, stejně jako s českými státními vlajkami. Foto: Petr Horník, Právo

Aplaus ve stoje a mávání vlajkami. Le Penovou a Wilderse si přišly poslechnout stovky příznivců

O stavbě zdí na hranicích nebo konci Evropské unie mluvili v sobotu řečníci na sněmu evropských nacionalistických a protiimigračních stran v Praze. Konference se konala za přísných bezpečnostních opatření v Top hotelu Praha. Přilákala několik stovek lidí, kteří v sále vytvořili bouřlivou atmosféru, ale i stovky odpůrců, kteří byli venku.

Při projevech řečníků vstávali, bouřlivě tleskali, mávali vlajkami s logem frakce, stejně jako s českými státními vlajkami. Foto: Petr Horník, Právo
Aplaus ve stoje a mávání vlajkami. Le Penovou a Wilderse si přišly poslechnout stovky příznivců

Konference stran z frakce Evropa národů a svobody (ENF) se konala na pozvání českého hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD).

Provázely ji přísné bezpečnostní podmínky. Pořadatelé kontrolovali příchozí, místo ze všech stran hlídali policisté včetně hlídek na koních a nad hotelem se vznášel vrtulník.

Akreditovaní novináři procházeli několika prohlídkami. Museli podepsat prohlášení, že se budou pohybovat jen ve vyhrazených prostorech. Pokud by je opustili, organizátoři by je již nevpustili zpět.

Konference Pro Evropu suverénních zemí, na které vystoupili lídři evropských nacionalistických stran v Top hotelu Praha.

Foto: Petr Horník, Právo

Akce přilákala několik stovek příznivců stran, které zasedají v Evropském parlamentu (EP) v rámci frakce Evropa národů a svobody (ENF) nebo k ní mají blízko — když se třeba jako pořádající česká SPD do EP nedostaly. Ti vytvořili bouřlivou atmosféru, připomínající předvolební mítink.

Při projevech řečníků vstávali, bouřlivě tleskali, mávali vlajkami s logem frakce, stejně jako s českými státními vlajkami.

Šéfka francouzské Národní fronty a neúspěšná kandidátka na prezidentku Francie Marine Le Penová na konferenci uvedla, že EU v současné podobě je u konce s dechem. Protiimigrační strany by ji měly „svrhnout zevnitř“, prohlásila. Prvním krokem by pak podle Le Penové bylo obnovení hranic mezi státy, instituce typu Evropské komise by zanikly.

EU by podle nacionalistů nahradil projekt Unie evropských národů. Předseda SPD Tomio Okamura uvedl, že projekt počítá navzdory proklamovanému obnovení hranic se zachováním volného pohybu osob, služeb, zboží a kapitálu a také s právem na bezpečnost.

Kromě svržení EU byli tématem projevů imigranti. Nizozemský politik Geert Wilders uvedl, že migraci je třeba zabránit i budováním zdí. „Musíme přijmout novou strategii, musíme být smělí a odvážně zavést zákazy svobodného cestování, jako to udělal prezident (USA Donald) Trump, musíme je posílat zpět, mít odvahu vracet lodě jako Austrálie,“ řekl.

Příznivci stran frakce Evropa národů a svobody (ENF) zaplnili sál v Top hotelu Praha.

Foto: Petr Horník, Právo

Představitelé protiimigračních stran do svých projevů zapojili mimo jiné i jména některých osobností z české historie či jejich výroky vytržené z kontextu. Třeba Wilders, který je odpůrcem druhého nejrozšířenějšího náboženství na světě - islámu, se zaštiťoval Janem Amosem Komenským. Zmínil, že Komenský žil po nějakou dobu v Nizozemsku. Přitom k odchodu do exilu v cizině byl Komenský donucen kvůli náboženské diskriminaci.

Mezi účastníky konference byli především příznivci a členové domácí formace SPD.

Foto: Petr Horník, Právo

Akci sledovala i zahraniční média. Volba Prahy pro místo konání konference nebyla náhodná, napsaly agentury DPA a AFP či francouzský deník Le Monde. Podle nich chtějí krajně pravicové strany načerpat novou energii z nedávného volebního úspěchu hostitelského Okomurova hnutí SPD.

Ochranná služba pořadatelů konference sama hlídá soukromé prostory hotelu, uvedl policejní mluvčí Tomáš Hulan.

Foto: Petr Horník, Právo

Akce vyvolala také protesty, kterých se účastnilo odhadem několik stovek lidí. Demonstranti před Top hotelem pokřikovali na účastníky „Hanba” nebo „Fašisti”. Protesty podpořil mimo jiné i Okamurův bratr a politik KDU-ČSL Hayato Okamura. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků