Hlavní obsah
Marine Le Penová, Tomio Okamura a Geert Wilders na konferenci k setkání protiimigračních stran v Praze Foto: Petr Horník, Právo

Protiimigrační strany požadují Evropu suverénních národů

Odmítání současné podoby EU, varování před údajnou muslimskou kolonizací Evropy či vize spolupráce suverénních národních států patřily k tématům, která v sobotu v Praze spojovala lídry evropských protiimigračních stran. Řekli to na tiskové konferenci u příležitosti jejich pražského setkání. Svorně odmítali obviňování z xenofobie.

Marine Le Penová, Tomio Okamura a Geert Wilders na konferenci k setkání protiimigračních stran v Praze Foto: Petr Horník, Právo
Protiimigrační strany požadují Evropu suverénních národů

EU podle francouzské političky Marine Le Penové kráčí proti smyslu dějin. Je to „katastrofální organizace“, která organizuje zaplavování Evropy migrací, je negací kultur ochuzováním rozmanitosti, uvedla.

Nová struktura Evropy by podle Le Penové měla být založena na spolupráci svrchovaných států. „Jsme patrioté, obhajujeme svrchovanost,“ uvedla. Podotkla, že i USA, Rusko nebo Čína jednají samy za sebe.

Konference Za Evropu suverénních národů v Top hotelu Praha.

Foto: Právo

Evropa nesmí podle šéfa nizozemské krajně pravicové Strany pro svobodu (PVV) Geerta Wilderse nechávat imigrantům otevřené dveře i okna, jinak například pětina obyvatel Německa a Rakouska bude v řádu desítek let islámská. Česko by mělo trvat v odporu k unijním uprchlickým kvótám, i když kvůli tomu čelí žalobě EU. „Doufejme, že ČR nadále bude masové migraci zavírat dveře,“ uvedl Wilders.

„Jsme přesvědčenými Evropany, Evropa ale nemá být odnárodněný stát řízený byrokraty z Bruselu,“ uvedl na konferenci předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) a místopředseda české Sněmovny Tomio Okamura. Evropu podle něj ohrožuje degradace tradičních hodnot, potlačování vlastenectví. „Ohrožuje nás muslimská kolonizace Evropy,“ prohlásil Okamura.

V Praze začala demonstrace několika set odpůrců protiimigračních a nacionalistických stran

Video: Novinky

Lídři strany chtějí na následné konferenci v Praze zveřejnit vize ohledně spolupráce zemí v Evropě jako spolupráci suverénních národů. Jedním z nich by podle Le Penové mohli být i Katalánci, kteří se nedávno vyslovili v referendu pro nezávislost na Španělsku. Zůstal by zachován volný pohyb osob, služeb, zboží a kapitálu, k čemuž není třeba EU.

Demonstrace proti konferenci Za Evropu suverénních národů v Top hotelu Praha.

Foto: Petr Horník, Právo

Proti setkání zástupců protiimigračních stran v Praze, které odsoudili zástupci mnohých dalších českých stran, se od pátku konají demonstrace, dnešní se účastní několik stovek lidí. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků