Hlavní obsah
Američtí výsadkáři v Lotyšsku Foto: Ints Kalnins, Reuters

Američtí vojáci zůstanou kvůli Rusku v Pobaltí i v Polsku nejméně rok

Američtí vojáci zůstanou v Polsku a ve třech pobaltských státech po celý příští rok, aby „předešli ruské agresi”. Podle agentury AFP to v litevské metropoli Vilniusu řekl generálporučík Ben Hodges. USA vyslaly letos v dubnu celkem 600 výsadkářů na cvičení v těchto čtyřech státech kvůli jejich obavám v souvislosti s ukrajinskou krizí. Dohodu o vojenské spolupráci v pondělí také uzavřely Ukrajina a Litva.

Američtí výsadkáři v Lotyšsku Foto: Ints Kalnins, Reuters
Američtí vojáci zůstanou kvůli Rusku v Pobaltí i v Polsku nejméně rok

„Americké síly zůstanou zde, v Litvě, stejně jako v Estonsku, Lotyšsku a v Polsku tak dlouho, dokud to bude nezbytné pro odrazení ruské agrese,” prohlásil před novináři Hodges, který je velitelem centrálního velení všech pozemních sil NATO (LANDCOM).

„Naplánovali jsme střídání (jednotek) na celý příští rok. Jednotky (pro toto střídání) jsou již určeny,” dodal podle AFP generál.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Spojené státy v dubnu vyslaly po 150 výsadkářích do Polska, Estonska, Litvy a Lotyšska, aby uklidnily jejich znepokojení z postupu Ruska v ukrajinské krizi. Moskva nejprve anektovala ukrajinský Krym a nyní podle Kyjeva a Západu vojensky podporuje proruské separatisty na východě Ukrajiny.

Podle britské zpravodajské stanice BBC na podzim začalo první střídání amerických jednotek v Pobaltí a v Polsku.

Výsadkáře nahrazuje brigádní skupina neoficiálně zvaná Ironhorse (Železný kůň) z 1. jízdní divize, čítající asi 700 vojáků s dvacítkou tanků M1 Abrams, bojovými vozidly pěchoty Bradley a obrněnými transportéry Stryker.

Litva bude pomáhat ukrajinské armádě

Ukrajinsko-litevský plán dvouletého partnerství, jehož součástí je dohoda o vojenské pomoci ukrajinské armádě, v úterý v Kyjevě podepsali prezidenti Petro Porošenko a Dalia Grybauskaitéová.

"Vždy budeme podporovat ukrajinský lid a jeho směřování. Litva je připravena dělit se (s Ukrajinou) o zkušenosti ze všech oblastí včetně vojenské,“ řekla litevská prezidentka.

Podle Porošenka připravují oba státy vojenskou a technickou spolupráci, jejíž součástí bude i litevská vojenská pomoc. "Dohodli jsme se na dodávkách prvků konkrétní výzbroje pro ukrajinské ozbrojené síly. Je to reálná pomoc," řekl Porošeko.

Značnou pozornost podle baltské agentury BNS dohoda věnuje i problémům energetické bezpečnosti a evropským integračním cílům Kyjeva.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků