Hlavní obsah

Američané skutečně slíbili Karadžičovi beztrestnost

Tvrzení někdejšího představitele bosenských Srbů Radovana Karadžiče, že mu USA slíbily v roce 1996 beztrestnost za dobrovolný odchod z politiky, je pravdivé. Napsal to deník The New York Times s odvoláním na studii amerických historiků o válce v bývalé Jugoslávii.

Američané skutečně slíbili Karadžičovi beztrestnost

Karadžić byl loni v létě zadržen v Bělehradě a dopraven před Mezinárodní tribunál pro bývalou Jugoslávii (ICTY) v Haagu, kde čelí obvinění z genocidy. Opakovaně přitom před soudem zmínil údajnou dohodu s tehdejším americkým vyjednávačem Richardem Holbrookem z roku 1996 o beztrestnosti.

„Holbrooke řekl Srbům: můžete mu dát mé slovo, že nebude stíhán,“ citoval deník jednoho z vysokých úředníků ministerstva zahraničí USA. Tuto informaci potvrdili pod slibem anonymity Charlesi Ingraovi, jednomu z historiků, i další dva vysocí činitelé ministerstva.

Vše se prý zásadně změnilo v listopadu 2000, v předvečer parlamentních voleb  Bosně. Holbrooka mělo rozzlobit, že Karadžić stále tahá za nitky a tajně řídí svou Srbskou demokratickou stranu (SDS) v Bosně.

„Ten parchant Karadžić! Dohodl jsem se s ním, že když se stáhne z politiky, nepůjdeme po něm. On tu dohodu porušil a teď ho dostaneme,“ citoval nejmenovaný diplomat Hollbrookova slova. List připomíná, že SDS volby vyhrála a Karadžić se pak stáhl do ústraní.

Holbrooke jakékoli dohody popírá. V písemné odpovědi NYT sdělil, že „nikdo z americké administrativy s Karadžičem žádnou dohodu neuzavřel“.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků