Hlavní obsah
Ruský nadzvukový bombardér Suchoj Su-24 Foto: Reuters

Američané si opět stěžují na manévry ruských letounů

Ruské letouny se „nebezpečně a neprofesionálně” přiblížily k americkému torpédoborci USS Porter, plavícímu se v Černém moři. Uvedl to v úterý mluvčí velitelství amerických sil v Evropě Danny Hernandez. Podle ruského ministerstva obrany ale k žádným incidentům s ruskými stroji nedošlo.

Ruský nadzvukový bombardér Suchoj Su-24 Foto: Reuters
Američané si opět stěžují na manévry ruských letounů

Podle mluvčího došlo celkem ke třem incidentům: jeden se týkal dvou letounů Su-24, další jednotlivého stroje Su-24, který přelétl plavidlo ve výši jen asi 90 metrů, a třetí většího letounu Il-38.

"USS Porter se dotazoval všech letadel, ale neobdržel žádnou odpověď," řekl mluvčí Hernandez. "Tyto incidenty jsou znepokojivé, protože mohly vést k nehodě či k špatnému odhadu (záměrů druhé strany)," dodal.

"K žádným incidentům ať už jakéhokoli druhu spojeným s lety ruských vojenských stíhaček v Černém moři poblíž amerického torpédoborce Porter 10. února nedošlo," uvedl podle agentury Reuters mluvčí ruského ministerstva obrany generál Igor Konašenkov.

Nebylo by to poprvé, kdy Rusové dali silně najevo nelibost nad přítomností amerických vojenských lodí v Černém či Baltském moři. Loni v dubnu došlo dokonce k simulovaným útokům.

Americká televize Fox News dnes oznámila, že u pobřeží Spojených států byla poprvé od inaugurace nového prezidenta Donalda Trumpa zaznamenána ruská vojenská loď. "Špionážní loď" Viktor Leonov plula v mezinárodních vodách, asi 130 kilometrů od pobřeží. Předchozí plavbu k USA vykonala v dubnu 2015.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků