Hlavní obsah
Paul Whelan byl v Moskvě odsouzen k 16 rokům vězení za špionáž. Foto: Alexander Zemlianichenko, ČTK/AP

Američan odsouzený v Rusku za špionáž se neodvolá. Doufá ve výměnu do USA

Američan Paul Whelan, který byl v Rusku odsouzen k 16 letům vězení za špionáž, se podle obhájce nehodlá odvolat. Doufá totiž v brzkou výměnu za Rusy, uvedla agentura Interfax.

Paul Whelan byl v Moskvě odsouzen k 16 rokům vězení za špionáž. Foto: Alexander Zemlianichenko, ČTK/AP
Američan odsouzený v Rusku za špionáž se neodvolá. Doufá ve výměnu do USA

„Setkali jsme se ve vazební věznici. Po debatě jsme se rozhodli nepodat odvolání proti rozsudku, protože stejně nevěří v ruské soudnictví. Věří, že jej Rusko v blízké budoucnosti vymění za jiné vězně do Spojených států,” uvedl Whelanův obhájce Vladimir Žerebenkov.

Moskevský městský soud 15. června uznal Whelana vinným ze špionáže a potrestal jej 16 lety v nápravném zařízení s přísným režimem. Rozsudek podle advokáta vstoupí v platnost 26. června.

Moskva a Washington podle Interfaxu jednají o možnosti vyměnit Whelana hned za dva Rusy, za obchodníka se zbraněmi Viktora Buta a pilota Konstantina Jarošenka.

But byl odsouzen v listopadu 2011 k 25 letům za spiknutí s cílem prodat kolumbijské povstalecké skupině FARC velkou zásilku zbraní. Jarošenko byl poslán za mříže na 20 let kvůli pašování velké zásilky kokainu.

Whelan, bývalý příslušník námořní pěchoty, byl zatčen v prosinci roku 2018 v moskevském hotelu Metropol s flash diskem, který měl obsahovat jména spolupracovníků ruských tajných služeb. Američan se domníval, že jsou na něm fotky z dovolené v Rusku.

Whelan se narodil v Kanadě a před svým zatčením působil jako ředitel globální bezpečnostní služby ve společnosti BorgWarner Group. Kromě amerického má také kanadské, britské a irské občanství.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků