Hlavní obsah

Balkán i v úterý trápila tropická vedra. V Rumunsku už vlně veder podlehlo 30 osob. Na mnoha místech v Chorvatsku, v Bulharsku a v Makedonii zuří v horku a suchu lesní požáry. Makedonie a Albánie se ocitly odpoledne bez elektřiny. systémy se úplně zhroutily.

Albánie a Makedonie se ocitly bez elektřiny

V Makedonii přestaly pracovat všechny tři bloky těžebního a energetického kombinátu Bitolj. Podle srbského serveru www.b92.net proto, že Řecko si odčerpalo mnohem více energie, než bylo dohodnuto. Energii tu ubírají především naplno běžící klimatizace.

Systém se sesypal i v Kosovu. Bez proudu se ocitla i Albánie, a to kvůli poruše na systému, kterým se dopravuje energie ze sousední Makedonie. Ministr energetiky Genc Ruli v televizi řekl, že se nyní pracuje na obnovení dodávek elektřiny nejprve do hlavního města Tirany.

V Rumunsku už třicet obětí

V Rumunsku si vlna veder vyžádala už třicet obětí. Dvanáct lidí zahynulo v pondělí. Rumunské nemocnice přijaly za posledních 24 hodin 19 000 lidí s potížemi vyvolanými mimořádnými horky. Na osm set osob zkolabovalo v rozpálených ulicích.

Lesní požáry sužují Bulharsko i Makedonii a Chorvatsko. V Makedonii, kde rtuť teploměru také vystoupila nad 40 stupňů, si oheň vyžádal jednu oběť. Záchranářům se z hořících domů ve městě Bitola podařilo zachránit asi 20 lidí a hasiči zastavili požár ohrožující město. "Podařilo se nám ochránit město (Bitolu) a oheň je pod kontrolou," uvedl mluvčí vlády.

Úřady varovaly, že situaci by mohla zkomplikovat nevybuchlá munice, která se v okolí více než stotisícové Bitoly nachází od první světové války a v horku se může vznítit.

Premiér Nikola Gruevski požádal o pomoc s ohněm sousední země a v úterý by se měly k hašení požárů přidat vrtulníky z Turecka, Řecka a Chorvatska.

I v Chorvatsku však zuří oheň. Chorvatská policie podle informací agentury DPA kvůli požáru uzavřela jadranskou magistrálu mezi Šibenikem a Primoštenem. Obyvatelé dvou vesnic v okolí Šibeniku museli být evakuováni.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků