Hlavní obsah
Albánec souzený za vraždu českých turistů při zadržení Foto: Reuters

Albánec se u soudu přiznal k vraždě českých turistů

Albánec Sokol Mjacaj, který se před albánským soudem zodpovídá ze zabití dvou českých občanů, se při úterním stání k činu přiznal. Popřel však znovu, že by zamýšlel turisty připravit o život. Tvrdil, že je chtěl jen okrást, uvedla česká velvyslankyně v Tiraně Bronislava Tomášová.

Albánec souzený za vraždu českých turistů při zadržení Foto: Reuters
Albánec se u soudu přiznal k vraždě českých turistů

Mjacaj na závěr slyšení přečetl prohlášení, v němž zopakoval, že nechtěl zabíjet, nýbrž jen krást, protože potřeboval peníze. Nakonec požádal o odpuštění rodiny obětí a rozplakal se.

Obžalovaný před soudem tvrdil, že v osudný den, letos 3. července, měl v úmyslu okrást nějaké turisty, protože neměl peníze. Po dvouhodinovém čekání na hlavní cestě, kdy kolem neprojel žádný vůz, mu zastavil červený nissan Anny Kosinové a Michala Svatoše. Chtěl s nimi na zadním sedadle jet až ke kamennému mostu Ura e Mesit vzdáleném 2,5 hodiny jízdy. Řekl, že je chtěl okrást teprve tam, protože v blízkosti není policie a měl by dost času utéct.

Přepadeným během jízdy Mjacaj sebral mobilní telefony, aby nemohli zavolat policisty. Svatoš se pak v jednu chvíli pokusil zmocnit namířené zbraně. Obžalovaný uvedl, že na něj vystřelil, protože se bál, že by Svatoš mohl zbraň použít proti němu. Kosinovou prý zabil náhodou, když se vůz po zasažení řidiče vymkl kontrole.

Jeho výpověď ale byla v rozporu s tím, co řekl svědek Pellumb Hili, který jel kolem místa nehody na motorce a viděl převrácený vůz českých turistů. Všiml si, že uvnitř jsou muž a žena, ale nezaznamenal známky střelby na autě. Rovněž popřel, že by na místě byly další osoby.

Na místo se vrátil

Mjacaj tvrdil, že Hiliho na místě nehody viděl. Bezprostředně po činu sice utekl, ale pak se vrátil. Zpátky ho údajně přivezl neznámý muž na motorce, kterého cestou požádal o svezení. Hili podle něj musel jeho i řidiče motorky vidět.

Druhý svědek obžaloby, číšník, který od Mjacaje koupil ukradený mobilní telefon Kosinové, se k soudu nedostavil, protože je mimo Albánii. Soud se ale spokojil s výpovědí, kterou poskytl policii při vyšetřování.

Další líčení předsedající soudce stanovil na příští úterý 10. listopadu. Prokuratura by na něm měla pronést závěrečnou řeč.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků