Jaroslaw Kaczyňski se sešel s Lepperem a Romanem Giertychem, šéfem ultrakonzervativní Ligy polských rodin (LPR), která je v současné vládě. Po setkání nechtěl žádný z nich říci, o čem mluvili.Na internetových stránkách PiS premiér uvedl, že mluvili hlavně o rozpočtu a lustracích. Lepper v televizi TVN24 řekl, že nerozhodne-li se o návratu Sebeobrany do koalice, strana bude hlasovat proti rozpočtu a pro rozpuštění parlamentu.

Právě Kaczyňského rozhodnutí odvolat z vlády šéfa Sebeobrany Andrzeje Leppera za kritiku státního rozpočtu a vyslání posil do Afghánistánu vedlo k rozpoutání krize. Premiér se snažil zajistit si novou většinu jednáním s rolnickou Polskou lidovou stranou a získáním "přeběhlíků" z poslaneckého klubu Lepperova hnutí.

Ale odvysílání tajně pořízených záběrů z "lanaření" opoziční poslankyně krizi koncem září ještě prohloubilo. [celá zpráva]

Opozice požaduje nové volby

Nejsilnější opoziční strana, Občanská platforma, vyzvala premiéra k demisi a předložila návrh na rozpuštění parlamentu, o němž by poslanci měli hlasovat ve čtvrtek či v pátek. Návrh však nemá šanci projít bez podpory Kaczyňského strany, která ovšem není volbám nakloněna vzhledem k poklesu podpory v předvolebních průzkumech.

Premiér již veřejně prohlásil, že udělá cokoli "v mezích slušnosti", aby se vyhnul předčasným volbám, a premiérův bratr, prezident Lech Kaczyński podle vůdce opozice Donalda Tuska mu osobně pohrozil, že by případné vládě Občanské platformy vetoval veškeré zákony. Mezitím menší partner v Kaczyňského vládě, ultrakonzervativní Liga polských rodin, začala opět lákat Sebeobranu zpět do koalice, aby tak vládě zajistila parlamentní většinu, nezbytnou i pro schválení státního rozpočtu na příští rok. Lepper už začátkem týdne oznámil, že je připraven jednat o obnovení koalice.

Rozpuštění sněmovny by však mohlo nastat také v případě, že by rozpočet, jehož návrh před poslanci obhajovala ministryně financí Zyta Gilowská, nebyl přijat do čtyř měsíců.