Strache odmítl, že jeho rozhodnutí je politický obchod, aby se jeho manželka Philippa dostala na třetí, volitelné místo na kandidátce vídeňské FPÖ pro předčasné parlamentní volby.

„Můj politický život, který byl vždy zaměřen na Vídeň a Rakousko, jistě není u konce,“ uvedl Strache v prohlášení. „Návrat do aktivní politiky se může a měl by se uskutečnit až po objasnění pozadí videa z Ibizy,“ dodal.

To, že nepřijímá mandát poslance Evropského parlamentu, je „správná věc ve správném čase“. V této souvislosti odmítl spekulace, které se vyrojily s odmítnutím mandátu. "Není to žádný výsledek politického kalkulování a už vůbec ne nějaké dohody, nýbrž pouze mnou přijaté rozhodnutí,“ napsal Strache. Mandát europoslance získal Strache díky preferenčním hlasům, kterých získal 45 tisíc.

Stracheho na Ibize napálila studentka z Bosny

V polovině května zveřejnila německá média video, které bylo pořízené na španělském ostrově Ibiza. Strache na něm před rakouskými parlamentními volbami v roce 2017 hovoří s ženou, která se vydávala za neteř ruského oligarchy. Rozhovor se dotkl možného nezákonného financování FPÖ a přidělování státních zakázek výměnou za volební pomoc.

K videu, které potopilo Stracheho, se přihlásil vídeňský právník

Kvůli skandálu, který kolem tohoto záznamu vypukl, Strache odstoupil z čela strany a rovněž z funkce vicekancléře. Následně se rozpadla vládní koalice svobodných s lidovci (ÖVP) a v Rakousku se budou 29. září konat předčasné volby. Zemi nyní vede úřednický kabinet.