Trump zahájil druhý den návštěvy v Británii pracovní snídaní s premiérkou Theresou Mayovou, k níž zasedli i představitelé deseti významných amerických a britských firem.

Protestující mezitím nafoukli obří, šestimetrovou nafukovací figurínu v podobě Trumpa, který je ztvárněn jako ukřičené batole s plínkou. Organizátoři protestu chtějí „vzteklé mimino“ vypustit nad sídlo britského parlamentu v centru Londýna během Trumpova jednání s Mayovou.

Nafukovací karikatura Donalda Trumpa v podobě vzteklého mimina

Nafukovací karikatura Donalda Trumpa v podobě vzteklého mimina.

FOTO: Alkis Konstantinidis, Reuters

„Snažíme se upozornit prezidenta, jak nevítaným hostem je v této zemi,“ uvedl tvůrce figuríny Leo Murray. „Chceme dát najevo sílu odporu proti Donaldu Trumpovi a jeho nenávistné politice,“ dodal.

Trump po pondělním dni napsal na Twitter: „Královna a celá královská rodina jsou skvělí. Vztah se Spojeným královstvím je velmi silný.“ V příspěvku psal také o „úžasných davech“ příznivců s tím, že zatím neviděl žádné protesty. „Ale jsem si jist, že fake news média budou tvrdě pracovat na tom, aby je našla,“ uvedl.

Trumpa v Buckinghamském paláci přijala královna
Jako slon v porcelánu. Trump se při setkání s královnou nevyhnul trapasu

Zpravodaj agentury AP Zeke Miller na Twitteru vysvětlil, proč Trump žádné protesty neviděl. „Nevidí protesty částečně proto, že opakovaně letěl v Marine 1 (označení pro vrtulník používaný prezidentem USA) ty tři míle mezi Buckinghamským palácem a Winfield House,“ napsal Miller s odkazem na rezidenci amerického velvyslance, kde je nyní Trump ubytován.

Protest proti americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi v Londýně

Protest proti americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi v Londýně.

FOTO: Clodagh Kilcoyne, Reuters

Odpůrcům Trumpa se podařilo už v pondělí uspořádat menší demonstraci před Buckinghamským palácem. Na jeden z mostů přes Temži pověsili pět obřích transparentů s hesly: vzdorovat sexismu, vzdorovat rasismu, vzdorovat nenávisti, vzdorovat krutosti a vzdorovat Trumpovi.