Kurzova strana přitom uspěla ve víkendových volbách do europarlamentu, získala téměř 35 procent hlasů.

Až do oficiálního jmenování přechodné vlády povede kabinet vicekancléř a ministr financí Hartwig Löger z lidové strany. Oznámil to večer prezident Alexander Van der Bellen po jednáních s předsedy parlamentních klubů. Ministry současně pověří správou jejich resortů. Prezident nepředpokládá, že by jmenování přechodné vlády mělo trvat díle než týden.

Kabinet se v krizi ocitl minulý týden poté, co německá média zveřejnila dva roky staré video, na němž nyní už bývalý předseda tehdy vládní FPÖ Heinz-Christian Strache jednal na Ibize se ženou, která se vydávala na příbuznou ruského oligarchy. Nabízela mu pomoc při volbách výměnou za přidělení stáních zakázek.

Heinz-Christian Strache

Heinz-Christian Strache

FOTO: Michael Gruber, ČTK/AP

Strache po zveřejnění videa odešel z pozice vicekancléře a odešel i z čela FPÖ. Kurz následně vypověděl koaliční smlouvu.

Kromě FPÖ podpořili v pondělí návrh na vyslovení nedůvěry vládě i opoziční sociální demokraté. Zemi čekají předčasné volby.

Kurz se stal kancléřem v roce 2017, tehdy mu bylo 31 let a stal se nejmladším premiérem, v Rakousku tedy kancléřem, v Evropě.

Od roku 1945 hlasovala národní rada o vyslovení nedůvěry kabinetu už 186krát. Až pondělní pokus uspěl.