Podle deníku Österreich je oním právníkem Ramin M., který se specializuje na nemovitosti. Kurier ve svém článku jméno právníka neuvádí, ale redakce jeho totožnost zná.

„Jedna realitní makléřka, která se s námi už dlouho přátelí, zavolala a řekla: Někdo má zájem o váš lovecký pozemek,” objasnil Gudenus v rozhovoru s rakouským listem prvopočátek kontaktů s některými aktéry videa.

„Právník pak zajistil další kontakt, potvrdil mi, že totožnosti dam a pánů jsou pravé,” řekl dále Gudenus, který na videu ze španělského ostrova Ibiza pro tehdejšího šéfa FPÖ Stracheho tlumočí.

Dlouhá příprava setkání

První vídeňská schůzka, jíž se údajně zúčastnila i domnělá neteř ruského oligarchy z pozdějšího videa, se uskutečnila 24. března 2017. Zúčastnil se jí i zmíněný právník, ten však na pozdější schůzce na Ibize nebyl.

První schůzka Tajany a Johanna Gudenusových s údajnou neteří ruského oligarchy Aljonou Makarovovou a s jejím obchodním partnerem Julianem Th. se podle deníku Österreich uskutečnila v luxusní restauraci Le Ciel na třídě Kärntner Ring. Údajná Ruska přijela Mercedesem Maybach i s šoférem a ochrankou.

Čtěte také:
Stracheho v čele FPÖ nahradil Hofer
Volby v Rakousku by mohly být v září, navrhuje prezident
Vládní koalice v Rakousku se rozpadla, schyluje se k předčasným volbám
Šéf rakouských svobodných Strache upadl do léčky a jednal o sporné pomoci z Ruska 
Strache na videu nařkl kancléře z drogových orgií
Od Stracheho po skandálu odešla manželka

Původně šlo jen o prodej pozemku Gudenusových. Podle Johanna Gudenuse se pak uskutečnily ještě dvě nebo tři schůzky. Zmíněný právník dokládal platební schopnost údajné zámožné Rusky i tím, že „mával” výpisy z jejího účtu a hovořil o jejích převodech. Znají se prý už dlouho.

Když Ruska, která chtěla v Rakousku investovat 350 000 eur (asi devět milionů korun), začala hovořit o svém oblíbeném ostrově Ibiza, byla další schůzka naplánována tam, neboť Ibiza je také oblíbeným ostrovem Gudenuse a rovněž Stracheho.

Setkání na Ibize

Na Ibize tak vzniklo video, na němž Strache před volbami v roce 2017 hovoří s údajnou příbuznou ruského oligarchy o možném nezákonném financování strany a o přidělování zakázek výměnou za volební pomoc.

Video zveřejnily v pátek list Süddeutsche Zeitung a časopis Der Spiegel. [celá zpráva]

Způsobilo vládní krizi, když dosavadní koaliční vládu lidoveckého (ÖVP) kancléře Sebastiana Kurze opustili ministři z FPÖ. [celá zpráva]

Ze svých funkcí předsedy FPÖ a vicekancléře odstoupil i Strache. [celá zpráva] Gudenus ze strany vystoupil a Rakousko směřuje k předčasným volbám.

Skuteční iniciátoři schůzky, která byla na politiky FPÖ zjevně nastražena jako léčka, jsou zatím neznámí. V médiích se hovořilo i o tom, že natočení videa z Ibizy má na svědomí německý satirik Jan Böhmermann, který o jeho obsahu veřejně hovořil v náznacích již v dubnu. [celá zpráva]

Předseda německého Spolkového sněmu Wolfgang Schäuble (CDU) zase naznačil, že video nese znaky práce tajných služeb.