Podle předběžných zjištění vznikl požár neúmyslným zaviněním. Vyšetřovatelé ale z bezpečnostních důvodů zatím nesmějí dovnitř stavby, aby mohli objasňovat příčiny pondělního ohně. Policisté zatím dávají dohromady sled událostí, kamerové záznamy a seznamy svědků.

ČTĚTE TAKÉ:
Odborníci se bojí o konstrukci Notre-Dame, použitý vápenec je měkký
Štěstí v neštěstí. Umělecké skvosty Notre-Dame se zachránily
Macron chce opravit katedrálu Notre-Dame do pěti let
U nás je Notre-Dame v bezpečí, chlubila se před požárem firma, která katedrálu opravovala
Hrdina z Paříže: Kaplan vběhl do hořící katedrály, aby zachránil trnovou korunu

Pařížský prokurátor Rémy Heitz už vysvětlil, proč trvalo řadu cenných minut, než se začalo hasit. Protipožární alarm hlásil anomálii už v 18:20 hodin, ale příslušný pracovník žádný oheň nezaznamenal. Podle listu Le Parisien se tak mohlo stát, protože kvůli počítačové chybě alarm nahlásil špatný sektor.

Hlásič se nově rozezněl v 18:43 hodin, a to už byly vidět plameny v úrovni krovu. Katedrála, kde se konala mše, byla mezitím evakuována.

Video

BEZ KOMENTÁŘE: Jak vyhořela katedrála Notre-Dame v Paříži (zdroj: Reuters/AP)

Rekonstrukce katedrály bude podle prvních odhadů stát více než miliardu eur. Tato částka je už v podstatě vybrána. Stovky milionů eur poskytnou významní francouzští podnikatelé a firmy. Pařížská radnice uvolnila 50 milionů eur a region Île-de-France deset milionů eur. Peníze na opravu slavné gotické památky vybírají i další nadace, uvedla na svém webu rozhlasová a televizní stanice RTL.

Jak se šířil požár katedrálou Notre-Dame

Jak se šířil požár katedrálou Notre-Dame

FOTO: ČTK

Francouzské sdružení pojišťoven potvrdilo, že chrám pojištěný nebyl, neboť jej vlastní stát, který je tím pádem i pojišťovatelem. Tento systém je ve Francii uplatňován od konce 19. století.