Hlavní obsah

Rusko rozmístilo na Krymu strategické bombardéry Tu-22M3

• Aktualizováno

Rusko rozmístilo na anektovaném Krymu strategické bombardéry Tu-22M3 schopné nést jaderné rakety, napsala agentura RIA Novosti s odkazem na informace senátora Viktora Bondareva, bývalého vrchního velitele ruského letectva. Rozmístěním letounů Moskva reaguje na budování systému protiraketové obrany USA v Rumunsku.

Foto: Russian Defense Ministry Press Service, ČTK/AP

Ruský bombardér Tu-22M3

Článek

„Tento krok radikálně mění rovnováhu sil v regionu,“ řekl Bondarev. Zdůraznil, že letouny rozmístěné na Krymu budou během několika let modernizovány, což umožní „překonání systémů protivzdušné obrany a raketové obrany kdekoli v Evropě“.

Na Krymu je podle Bondareva nyní silné vojenské zastoupení, které se neustále posiluje. Na poloostrově jsou kromě bombardérů Tu-22M3 také stíhačky MiG-29 a Su-27. Jsou tam nasazeny dvě modifikace protiletadlových raketových systémů S-300 a S-400, Buk-M2, Pantsir-S1, Iskander OTRK.

„Systémy protiraketové obrany a protivzdušné obrany jsou schopny spolehlivě pokrýt útoky ze vzduchu. Rovněž existují systémy protiletadlových raket Ball a Bastion vybavené nejmodernějšími technologiemi, včetně ponorek typu hypersonic, Novosibirsk a Rostov na Donu,“ řekl senátor.

Bondarev vyloučil možnost, že by nepřítel mohl zadržet některou z ruských lodí vzhledem k tomu, že raketové systémy Iskander rozmístěné na Krymu ovládají pobřeží Černého moře po celé jeho délce, včetně Bosporu.

Spojené státy od roku 2016 využívají na základně Deveselu na jihu Rumunska systém protiraketové obrany Aegis Ashore, který je podle Pentagonu odpovědí NATO na rostoucí hrozbu šíření raketových zbraní na Blízkém východě. Podle Moskvy může být systém použit i k odpálení křídlatých raket dlouhého doletu a je přímým ohrožením Ruska.

Reklama

Výběr článků

Načítám