„Teroristický podtext není zcela jasný. Vyšetřování musí být důkladné a mělo by situaci objasnit vzhledem k tomu, že někteří svědci tvrdili, že slyšeli, jak útočník křičel Alláhu Akbar (Bůh je veliký),“ uvedla Ine Van Wymerschová, mluvčí kanceláře bruselského prokurátora.

V Bruselu pobodal útočník policistu, byl zneškodněn

Policista byl napaden před služebnou v ulici Rue du Marche au Chabron v historickém centru města. Útočník byl postřelen. Stav zraněného policisty není vážný. Pachatel byl zasažen do hrudníku a skončil v nemocnici. Jeho zranění jsou vážná a muž je v kritickém stavu.

Belgický ministr vnitra Jan Jambon prohlásil, že incident byl „zbabělým činem proti našim policistům“, a vyjádřil bruselské policii svou plnou podporu. Tvrdil, že muž nebyl známý úřadu OCAM, který se zabývá terorismem a extremismem.

Místo v Bruselu, kde byl policista napaden.

Místo v Bruselu, kde byl policista napaden.

FOTO: Francisco Seco, ČTK/AP

Pestrá kriminální minulost

Média ale uvedla, že útočník je zločinec s pestrou kriminální minulostí. V roce 2011 byl odsouzen na osm let vězení za podíl na několika loupežích a v roce 2014 se ve vězení pokusil o vraždu. V říjnu byl ale podmínečně propuštěn.

V Belgii panují zvýšená bezpečnostní opatření mimo jiné v souvislosti s teroristickým útokem z března 2016, kdy sebevražední atentátníci na bruselském letišti Zaventem a ve stanici metra Maalbeek zabili 32 lidí. Již od atentátů v Paříži z 13. listopadu 2015 platil v zemi třetí ze čtyř stupňů ohrožení terorismem. Od letošního ledna platí už jen druhý stupeň.