„Máša je divoká, až zlobivá, ale také kurážná. Troufá si na víc, než na kolik zdánlivě má. Není přehnané ji vidět ‚putinovskou‘,“ citovaly The Times bezpečnostního experta Anthonyho Gleese z Buckinghamské univerzity.

Jako problematická je pak v britských médiích vypíchnutá například jedna ze scén, kdy Máša se sovětskou vojenskou čepicí na hlavě vyhání vetřelce z medvědova mrkvového záhonku.

Britský list připomíná dřívější článek ve finských novinách Helsingin Sanomat, v němž estonský mediální expert Priit Hobemagi označil seriál za nebezpečný pro národní bezpečnost své země.

Ruskou stranu nařčení pobavilo

Ruská strana na nejnovější obvinění reagovala se směsicí nevěřícného údivu a pobavení. „Timesy dnes zvedly důležité téma: Jak lze Spojené království spasit před Mášou a medvědem? Zřízením protianimákového centra někde v Pobaltí? Zařazením všech animátorů na sankční seznam EU? Je zapotřebí jasná a rozhodná – a také velmi drahá – reakce!“ napsala ironicky na Twitteru ruská ambasáda v Londýně.

Šéf ruské společnosti Animaccord, jež za seriálem stojí, Dmitrij Lovejko jakýkoliv politický podtext odmítl a řekl, že na podobná nařčení jinak než s ironií reagovat nelze. „Za posledních deset let jsme od státu nedostali ani kopějku, jde o čistě komerční projekt,“ řekl agentuře RIA Novosti.

Máša a medvěd je podle TASS nejsledovanějším animovaným seriálem světa. Epizoda „Recept na katastrofu“ s více než 3,3 miliardy přehráními je pátým nejsledovanějším videem na portálu YouTube, už před několika lety byla uvedena i na síti Netflix.