Kriminalisté zachytili stopy těchto zbraní na celé řadě míst v Anglii, napsal list The Guardian. Upravené zbraně figurovaly v pokusu o vraždu, ve střelbě z projíždějícího auta do provozovny rychlého občerstvení plné lidí, v nájemné vraždě v londýnském nákupním středisku a ve střelbě na rodinný dům na východě Londýna.

Část zbraní podle britské policie pochází z obchodu v Hlučíně. Ten zásilku poslal v květnu 2017, uvedl list.

Upravené plynové pistole Zoraki se z Bedfordu, který leží zhruba 80 kilometrů severně od Londýna, rychle rozšířily bezmála do všech směrů: na východ do hrabství Essex, na západ do města Birmingham a na jih do britské metropole a přilehlého Lutonu.

Když se po atentátu na redaktory časopisu Charlie Hebdo v Paříži v roce 2015 zjistilo, že vražděné zbraně pocházejí ze slovenského obchodu a byly následně upraveny na střelbyschopné, Slovensko okamžitě zpřísnilo zákon o zbraních.

Podsvětí se pak přeorientovalo na nákup plynových pistolí a flobertek, které lze v některých zemích včetně ČR koupit legálně, vysvětlil detektiv Justin Dipper, který se zásilkou pistolí do Bedfordu zabývá.

Mezi květnem 2017 a květnem 2018 zaznamenal britský Národní kriminální úřad (NCA) 99 zločinů, při nichž byla použita upravená plynová zbraň anebo flobertka.