„Stalo se tak v rámci zpravodajské činnosti vykonávané na úseku boje proti terorismu a šíření extremismu projevujícího se násilným způsobem. Získané informace jsme aktivně sdíleli v rámci mezinárodní zpravodajské spolupráce,“ řekl Zvara.

Mluvčí připustil, že SIS se většinou nevyjadřuje ke zpravodajské činnosti. „Vzhledem ke zvýšenému zájmu i k závažnosti případu občana Slovenské republiky zadrženého v České republice pro podezření z přípravy teroristického útoku učinila SIS výjimku,“ dodal Zvara.

Česká policie obvinila Dominika K., vystupujícího pod jménem Abdul Rahman, z přípravy bombového teroristického útoku. Podle kriminalistů se mladík přiklání k radikálnímu islámu a pravidelně chodil do pražských mešit. Deník Mladá fronta Dnes napsal, že islám přijal v roce 2015, chodil oblékaný jako voják a zdravil se zdviženým pravým ukazováčkem, což je symbol oddanosti bojovníků Islámského státu. [celá zpráva]

Policisté Dominika K. zatkli loni 16. listopadu a Obvodní soud pro Prahu 5 ho poslal do vazby. Stížnost proti stíhání zamítl pražský městský soud i Ústavní soud, který konstatoval, že proti obviněnému svědčí dost důkazů.

Při domovní prohlídce policie u mladíka našla chemikálie, manuály na výrobu bomby a návody, jak ji připevnit na tělo a na automobil. Jeho vysvětlení, že šlo o materiál na výrobu zábavní pyrotechniky k oslavě Nového roku, považují policisté za chatrné – muslimové Nový rok neslaví.

Za svého šejcha, tedy vzor v praktikování muslimské víry, označil mladík bývalého pražského imáma, kterého policie už dříve obvinila z podpory terorismu. Bývalý imám je stíhaný na útěku za pomoc svému bratrovi a švagrové, kteří se podle policie účastnili v Sýrii bojů v sesterské teroristické organizaci Al-Káidy. [celá zpráva]