Dvě královské koruny a jablko ukradla dvojice zlodějů za bílého dne, kdy byl chrám otevřen pro veřejnost. Pachatelé uprchli zřejmě na motorovém člunu.

Prokuratura oznámila, že jeden podezřelý byl zadržen ve středu, další podrobnosti odmítla sdělit s ohledem na vyšetřování.

Jedna z ukradených korun patřila králi Karlu IX., který vládl zemi od roku 1604 do své smrti v roce 1611, druhá jeho manželce, královně Kristině. Šlo o pohřební koruny, které byly v pozdějších dobách z hrobů vyzdviženy a vystaveny. Karel IX. byl syn krále Gustava Vasy, označovaného za nejvýznamnějšího švédského panovníka. Je pochován právě v strängnäské katedrále.

Policie našla u jezera Mälären opuštěný bicykl.

Policie našla po činu u jezera Mälären opuštěný bicykl.

FOTO: Pontus Stenberg, ČTK/AP

Krádež z 31. července zaujala nejen švédská, ale i řadu světových médií, která zveřejnila snímky cenností. Podle expertů jsou královské koruny v podstatě neprodejné, protože jsou snadno identifikovatelné. Odborníci již dříve vyjádřili obavy, že by se zloději mohli klenotů zbavit nebo je zničit, až zjistí, že je nelze zpeněžit.

V roce 2013 ukradli zloději ve švédském městě Västeras korunu a žezlo z pohřební výbavy krále Jana III., bratra Karla IX. Tyto klenoty byly po čase nalezeny ve dvou velkých pytlích na odpadky u dálnice, napsal zpravodajský server The Local.