Afghánec s trvalým pobytem v Německu čelí obvinění z nevyprovokovaného útoku na dva 38leté turisty z USA, které pobodal poté, kdy vystoupili z vlaku na hlavním nádraží v Amsterdamu. Američany si však podle žalobců nevybral kvůli jejich státní příslušnosti, protože o ní ani nevěděl, a jeho rozhořčení se týkalo Nizozemska.

„Domnívá se, že v Nizozemsku je opakovaně urážen prorok Mohamed, korán, islám a Alláh. Zopakoval, že něco takového už nepřipustí,“ potvrdili vyšetřovatelé.

Zmínil i Wilderse

Dodali, že mladík uvedl i jméno Geerta Wilderse (54), nizozemského krajně pravicového politika známého ostrou protimuslimskou rétorikou.

Wilders minulý týden zrušil plánovanou soutěž ve tvorbě karikatur proroka Mohameda kvůli obavám z pomsty radikálních muslimů.

„Z dosavadních vyjádření obviněného, kterého při pokusu o útěk postřelili policisté, je jasné, že měl teroristický motiv a přicestoval za tímto účelem do Nizozemska. Máme za to, že jde o tzv. osamělého vlka,“ potvrdili návladní.

Německé úřady potvrdily, že Afghánce, jenž žije na západě Spolkové republiky, vedou jako uchazeče o azyl a dosud ho nepovažovaly za bezpečnostní hrozbu.