„Ve středu 11. července bylo při prohlídce domu Charlieho Rowleyho v Amesbury nalezena malá lahvička. Byla převezena k testům do laboratoře v Porton Down. Na základě testů odborníci potvrdili, že substance v lahvičce je novičok,“ cituje Guardian z prohlášení britské policie.

Pětačtyřicetiletý Charlie Rowley je jedním z dvojice, která se otrávila před dvěma týdny v Amesbury nedaleko Salisbury v Anglii. Nyní je v nemocnici, kde už přišel k vědomí. Jeho o rok mladší partnerka Dawn Sturgessová minulý týden na následky otravy zemřela. [celá zpráva]

Již čtyři otrávení

Bojově nervově-paralytickou látkou skupiny novičok, která byla za studené války vyvíjena v Sovětském svazu, byli v poslední době v Británii otráveni celkem už čtyři lidé. Nejprve 4. března někdejší dvojitý agenty Sergej Skripal s dcerou Julií a o několik týdnů později již zmínění Rowley a Sturgessová.

Zatímco v případě Skripalových britští vyšetřovatelé hovoří o atentátu a ukazují prstem na Rusko, v druhém případě se domnívají že se dvojice otrávila náhodou.

Video

Expirované video

Policisté na místě nového případu otravy novičokem

Skripalovi, stejně jako Rowley, otravu přežili. Již se zotavili natolik, že mohli být propuštěni z nemocnice.

Šéf britského protiteroristického oddělení policie Neil Basu v úterý uvedl, že pokud je jed v dobře uzavřené nádobě, může být účinný i za padesát let. Připustil tak, že mohou přijít i další otravy.