Nizozemský ministr zahraničí Stef Blok tvrdí, že předběžné výsledky práce mezinárodního týmu „ukazují na přímé zapojení Ruska” a spojení rakety, která letadlo nad Ukrajinou zasáhla, s ruskou armádou. „Na základě toho vyšetřování jsme spolu s Austrálií přesvědčeni, že Rusko je zodpovědné za rozmístění raketového systému Buk, který sestřelil let MH17,” uvedl v pátek Blok.

Mezinárodní tým vyšetřovatelů oznámil, že letoun MH17 byl sestřelen protiletadlovým raketovým systémem Buk, který byl součástí ruských ozbrojených sil. Odpalovací zařízení bylo součástí 53. protivzdušné brigády, tvrdí experti. [celá zpráva]

Členové britské investigativní skupiny Bellingcat, která se vyšetřováním katastrofy letu MH17 dlouhodobě zabývá, na transport mobilního odpalovacího zařízení rakety Buk, která sestřelila civilní letoun nad Donbasem, dohlížel generál ruské vojenské rozvědky GRU Oleg Ivannikov.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Vyšetřovatelé u trosek zříceného letounu MH-17 (záběry z října 2014)

Server NOS napsal, že by nizozemská vláda mohla podat stížnost na Rusko u některé z mezinárodních organizací či žalobu u mezinárodního soudu.

„Pohnat k zodpovědnosti stát je komplexní právní proces,” uvedl nizozemský kabinet po svém zasedání. „Nizozemsko a Austrálie požádaly Rusko, aby zahájilo dialog vedoucí k řešení, které by učinilo zadost enormnímu utrpení a škodám způsobeným sestřelením letu MH17,” dodala vláda v Haagu.

BEZ KOMENTÁŘE: Nizozemští vyšetřovatelé rekonstruovali sestřelený letoun MH17

Nizozemští vyšetřovatelé rekonstruovali sestřelený letoun MH17

FOTO: Reuters

Všech 298 osob na palubě letounu zahynulo, když se stroj po zasažení raketou Buk zřítil 17. července 2014 nedaleko vesnice Hrabove severně od města Torez v Doněcké oblasti na Ukrajině. Většina obětí (193) pocházela z Nizozemska, na palubě byli ale také Australané a občané dalších osmi zemí.

BEZ KOMENTÁŘE: Animace sestřelení malajsijského boeingu nad Ukrajinou

Snímek z animace sestřelení malajsijského boeingu nad Ukrajinou

FOTO: Reuters

Rusko popírá, že by se na zkáze letounu společnosti Malaysia Airlines jakkoli podílelo. Prezident Vladimir Putin ujistil, že Moskva bude zjištění vyšetřovatelů analyzovat.