„Na působení ve slovenské diplomacii vzpomínám převážně rád. Tohle byla jedna z těch chvil, kdy jsem se nesmírně styděl,“ přiznal Gažovič v textu publikovaném v Denníku N.

Z německé i české strany byly na jednání špičky, ale součástí slovenské delegace byla kromě dvou respektovaných diplomatů také Trošková.

Slovenský premiér Robert Fico, za ním asistentka Mária Trošková

Slovenský premiér Robert Fico, za ním asistentka Mária Trošková

FOTO: ČTK/AP

Když slovenští diplomaté připravovali toto jednání na nejvyšší úrovni, německá strana naznačovala, že má problém se složením slovenské delegace. „Není to příjemné, hlavně když chápete, že mají pravdu. Neméně nepříjemné je to tehdy, když víte, že Úřad vlády Slovenské republiky odmítá couvnout,“ vzpomínal bývalý diplomat.

Slovenský premiér Robert Fico s německou kancléřkou Angelou Merkelovou

Slovenský premiér Robert Fico s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Archivní foto.

FOTO: Hannibal Hanschke, Reuters

Trošková se nakonec zúčastnila jednání i slavnostního oběda. „Tehdy jsem to považoval za nevkusnou urážku hostitelky. Dnes je zřejmé, že problém byl ještě hlubší,“ dodává Gažovič.

Server Aktuality.sk, pro který pracoval zavražděný novinář Ján Kuciak, odhalil, že Trošková měla kontakty na Italy žijící na východním Slovensku, kteří jsou podezřelí z úzkých vazeb na kalábrijskou mafii. Trošková se do vyšetření případu vzdala své funkce hlavní poradkyně na Úřadě vlády.