Pochodu se zúčastnilo okolo 10 tisíc lidí, v rukou nesli svíčky za zastřelené mladé lidi. Do hlavního města se sjeli z celého Slovenska. „Přijeli jsme z Nitry. Žádáme co nejrychlejší vyšetření případu, pokud k němu nedojde, jsme ochotní přijet znovu,” řekl Novinkám mladík, který se představil jako Roman.

Z improvizované tribuny na Náměstí svobody jako první promluvili dva studenti Katarína a Petr. „Je nám oběma 27 let, jako bylo Martině a Jánovi. My jsem se na rozdíl od nich vzali a už čekáme děťátko. Útok na novináře je útokem na nás všechny,“ řekla Katarína.

Kiska vyzval k minutě ticha

Slovenský prezident Andrej Kiska před přítomnými vystoupil, nepronesl ale politický projev, jen vyzval k uctění zavražděné dvojice minutou ticha. „Dnes to nemá být o politice, má to být o vzpomínce. Stojím tu s vámi, abychom společně vzdali úctu dvěma mladým lidem Jánovi a Martine. Vzdejte jim prosím úctu minutou ticha,“ vyzval a dav ho poslechl. Kiska pak bez slova za potlesku přítomných odešel z pódia.

Prezident Andrej Kiska vyzval k minutě ticha.

Prezident Andrej Kiska vyzval k minutě ticha.

FOTO: Ivan Vilček, Právo

Organizátoři zvolili heslo Nechceme zpět 90. léta, protože řada lidí se na Slovensku bojí, že se vrátí doba plná násilí. V 90. letech minulého století se mafiáni vzájemně vraždili na ulicích, umírali i nevinní lidé, byl unesen syn prezidenta Michala Kováče a Róbert Remiáš, který byl v kontaktu s korunním svědkem únosu Oskarem Fegyveresem uhořel po výbuchu ve svém autě.

Část účastníků piety na počest zavražděného novináře se přesunula k úřad u slovenské vlády, kde skandovali protivládní hesla a odmítají z místa odejít. Na oplocení kolem sídla úřadu umísťovali transparenty, jako například „Fico ještě nepochopil situaci” či plakáty s podobiznou Kuciaka a jeho přítelkyně.

ČTĚTE TAKÉ
Bílá rakev a svatební šaty. Na Slovensku pohřbili Kuciakovu snoubenku Martinu

Na náměstí svobody s projevy vystoupili novináři ze slovenských médií, ředitel organizace Reportéři bez hranic Christophe Deloire. „Dnes je Bratislava hlavním městem svobody. Novináři v Evropě jsou v nebezpečí. Musíme vyhlásit stav pohotovosti. Dnes jsme my všichni slovenští novináři,” řekl Deloire.

Ředitel organizace Reportéři bez hranic Christophe Deloire

Ředitel organizace Reportéři bez hranic Christophe Deloire

Organizátoři přečetli také dopis Pavly Holcové z Českého centra pro investigativní žurnalistiku, která s Kuciakem spolupracovala. Lidé nesli transparent s nápisem „Útok na novináře = útok na nás všechny”, v davu se objevily také plakáty s podobiznou Kuciaka a jeho zavražděné přítelkyně, s níž se v pátek příbuzní a veřejnost naposledy rozloučili v obci Gregorovce na východním Slovensku. [celá zpráva]

Pochod k uctění památky zavražděného novináře.

Pochod k uctění památky zavražděného novináře.

FOTO: Ivan Vilček, Právo

Podporu shromáždění vyjádřili i herci, mezi nimiž je například herečka Slovenského národního divadla (SND) Táňa Pauhofová. Herci SND před představeními tento týden přečetli prohlášení, v němž žádají vyšetření vraždy novináře a jeho snoubenky. Tato situace v mnohém připomíná listopad 1989.

Piety po celém světě

Památku novináře lidé uctili také v Česku. Před slovenskou ambasádou v Praze se v podvečer sešlo několik stovek lidí a v Brně se konal pochod podobně jako v Bratislavě. Na Malinovškého náměstí v pátek v podvečer seskupilo podle ČTK na 500 účastníků pochodu.

Tisíce lidí v pátek vyrazilo na pochod Bratislavou za zavražděného novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenku. Část lidí jej pojala i jako možnost vyjádření odporu k vůdčím osobnostem Slovenska.

Tisíce lidí v pátek vyrazilo na pochod Bratislavou za zavražděného novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenku. Část lidí jej pojala i jako možnost vyjádření odporu k vůdčím osobnostem Slovenska.

FOTO: Radovan Stoklasa, Reuters

Podle serveru Aktualne.sk jsou piety za zavražděného Slovenského novináře hlášeny také z měst po celém světě. Mimo jiné z Pekingu, Dubaje, Vancouveru, Paříže, Haagu či Lucemburku.

Ve stejnou dobu se ve východoslovenské obci Gregorovce v okrese Prešov konalo poslední rozloučení s Kuciakovou snoubenkou Kušnírovou. Před obřadem zazněla píseň Sarajevo od Jaromíra Nohavici, kterou měli snoubenci rádi. Kuciaka pohřbí rodina v sobotu. Oba snoubenci budou pohřbeni ve svatebním. [celá zpráva]

Jen v Bratislavě se pochodu za zavražděného novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenku zúčastnily tisíce lidí, podobné piety se konají i v Česku a dalších mnoha městech po celém světě.

Jen v Bratislavě se pochodu za zavražděného novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenku zúčastnily tisíce lidí, podobné piety se konají i v Česku a dalších mnoha městech po celém světě.

FOTO: Radovan Stoklasa, Reuters