„Čeká se, až Evropský soud pro lidská práva rozhodne, jestli se tímto případem bude zabývat. Toto rozhodnutí může trvat několik měsíců a prozatím nepadlo,“ sdělila Novinkám mluvčí českého ministerstva zahraničí Irena Valentová.

Česko je připraveno rodině zavražděného muže pomoci. „Česká republika je prostřednictvím svého zmocněnce připravena intervenovat v prospěch tohoto případu u soudu ve Štrasburku, za předpokladu, že ho soud přijme,“ dodala mluvčí české diplomacie.

Soud ve Štrasburku je jedinou instancí, která může Velké Británii nařídit nápravu v daném případu. Pokud tak učiní, bude ale záležet jen na Britech, jakým způsobem nápravu vykonají, upozornila Valentová. Může podle ní dojít k obnovení procesu nebo například finanční kompenzaci rodiny.

Ubil ho řetězem od zámku

Českého občana Zdeňka M., žijícího dlouhodobě v Londýně, ubil loni v září 29letý Raymond Sculley řetězem od zámku ke kolu. Čech se vracel v noci domů, když se v nočním bistru dostal nejprve do slovní potyčky s trojicí mužů. Spor pokračoval na ulici, kde vyvrcholil napadením ze strany Sculleyho. Jak zaznělo u soudu, Sculley udeřil Zdeňka M. řetězem nejméně třikrát a zasáhl hlavu. Čech podle pitvy zemřel v důsledku silného krvácení.

Sculley byl obviněn z vraždy, ale londýnský soud v pondělí překvapivě rozhodl o jeho nevině, když přistoupil na jeho argumentaci o sebeobraně. Zprostil ho jak obvinění z vraždy, tak ze zabití.