Zástupci skupiny sedmi zemí z EU, v níž jsou kromě Česka také Švédsko, Polsko, Rumunsko, Bulharsko, Británie (ta je v obou skupinách) a Německo, už v průběhu září se Severokorejci v Pchjongjangu jednali nejméně dvakrát, napsala agentura Reuters s odkazem na tři nejmenované evropské diplomaty.

Evropští zástupci ale byli podle zmíněných zdrojů zklamáni, protože režim Kim Čong-una pověřil jednáním s nimi jen úředníky ministerstva zahraničí, nikoliv vysoce postavené činitele jako loni. Tehdy se jednání konalo na české ambasádě. Podle diplomatických zdrojů byl přítomen i náměstek severokorejského ministra zahraničí.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un

Severokorejský vůdce Kim Čong-un

FOTO: KCNA, ČTK/AP

 

Chtějí jednat s Američany

„Panoval pocit, že se nikam nedostaneme, protože poslali jen šéfy oddělení,“ řekl k jednání nejmenovaný bruselský diplomat. „Chtějí jednat se Spojenými státy,“ dodal. Bílý dům ale něco takového odmítá, dokud se režim Kim Čong-una nevzdá jaderných zbraní. [celá zpráva] Trump navíc v pondělí označil možnost vyjednávání se Severní Koreou za ztrátu času. [celá zpráva]

Americký ministr obrany James Mattis v úterý ostrost Trumpova vyjádření mírnil. „Nevidím rozdíly tak silně, jak to někteří interpretovali," řekl Mattis při úterním slyšení v Senátu. „Všechno, co děláme, je sondování. Nejednáme s nimi, což je v souladu s prezidentovou obavou, abychom s nimi nejednali dřív, než nadejde ten správný čas,” uvedl dále před senátory šéf Pentagonu.

Video

KLDR zveřejnila protiamerické propagandistické video

Trumpova podmínka na vzdání se jaderných zbraní ze stran KLDR přitom jakákoli další jednání blokuje, protože Kim Čong-un chápe jaderný arzenál jako pojistku proti svržení svého režimu. Hlavice, které je možné umístit na balistické střely, už navíc nejspíš má, nebo k nim má velmi blízko.