Ve Švýcarsku je podobnými katastrofami, jako zažila obec Bondo, ohroženo šest procent území země, tvrdí vědci v Blicku. V posledních letech se výrazně otepluje a teploty se zvyšují také v horách. Ustupuje věčně zmrzlá půda, která je mezi jednotlivými vrstvami hornin a tím se vlastně ztrácí stabilizační funkce hor. To platí také o ledovcích, které se ztrácejí a nemohou udržet skalní masivy.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Masa řítící se na švýcarskou vesnici Bondo

Obavy z podobné katastrofy mají například ve vesnici Brienz, která leží na úpatí hory Brienzer Rothorn u jezera Brienzersee. Vědci zaznamenali roční 55centimetrový sesuv půdy. Obytné budovy v důsledku toho praskají a obec je ohrožena závalem kamení a bahnem. V současné době je v místě zastavena jakákoliv stavební činnost.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Švýcarskou vesnici Bondo zavalily čtyři milióny kubických metrů bahna a kamenů

Také obec Grindelwald v kantonu Bern se potýká s podobným problémem. Ohrožuje ji sesuv masy kamení v důsledku tání ledovců a permafrostu, tedy věčně zmrzlé půdy.

Jednou z možností, jak se bránit, jsou miliónové investice do ochranných bariér či rozšíření koryt řek, aby se případné sesuvy a závaly zmírnily. Příkladem může být město Pontresina, které kvůli tání permafrostu investovalo v roce 2003 částku ve výši 7,3 miliónu franků do ochranného valu.

„Lidé i jejich majetek jsou od té doby daleko lépe chráněni,“ uvedl starosta Martin Aebli. Podobný ochranný val vybudovali také v Sörenbergu.