Podle tisíců lidí, kteří vyšli proti zákonům z dílny národně-konzervativní vládní strany protestovat do ulic Varšavy, Krakova, Vratislavi, Lublinu, Poznaně a dalších polských měst, ale třeba i Bruselu, Berlína či Londýna, by reformou získal kabinet premiérky Beaty Szydlové moc nad soudy, a prakticky tak zrušil dělbu moci v zemi, která je základem demokracie. Předsedu PiS Jaroslawa Kaczyńského protestující viní ze snahy zavést v Polsku autoritářský režim.

Řada lidí přišla na demonstrace se svíčkami a vlajkami Polska a Evropské unie. Podle agentury AFP bylo mezi nimi množství mladých.

Polská vláda zákony, které schválil Sejm i Senát, brání s poukazem na to, že polská justice neprošla řádnou reformou od pádu komunismu.

Řada odpůrců předložených zákonů se sešla ve Varšavě před sídlem prezidenta Andrzeje Dudy, jehož podpis je posledním krokem v legislativním procesu. Požadují, aby zákony vetoval. Duda, která má na podepsání ze zákona 21 dní, se v pondělí hodlá setkat s předsedkyní nejvyššího soudu Malgorzatou Gersdorfovou a předsedou národní soudcovské rady Dariuszem Zawistowským, jejichž institucí by se chystané vládní reformy dotkly. Podle prezidentské kanceláře chce, aby mu oba přednesli své argumenty.