„Od policie jsme zatím nedostali bezpečnostní povolení k opuštění domu," řekla DPA v brzkém odpoledni mluvčí americké první dámy. K ostatním se podle ní Trumpová připojí, jakmile to bude možné. Součástí doprovodného programu byla mimo jiné projížďka lodí hamburským přístavem, o kterou Trumpová přišla. Pro všechny byla zrušena návštěva německého klimatického centra, kterou mají nahradit přednášky odborníků v hotelu Atlantic, kde bydlí německá delegace.

Hlavní část jednání G20 se uskuteční v areálu hamburských veletrhů, které jsou kousek od centra, ale také - jak s oblibou říkají aktivisté - co by kamenem dohodil od čtvrti Sternschanze proslulé levicovým radikalismem.

I přes snahu demonstrantů se ale lídři zemí skupiny G20 přepravují na summit bez větších potíží. Na místě vrcholné schůzky už je mimo jiné předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker nebo kanadský premiér Justin Trudeau. Manželka amerického prezidenta Melanie Trumpová ale podle agentury DPA kvůli demonstrantům nemůže opustit vilu, v níž je v Hamburku ubytována.

Protesty během zasedání G20 v německém Hamburku

Policie používá slzný plyn a vodní děla

FOTO: Matthias Schrader, ČTK/AP

V Hamburku by se měli vůbec poprvé sejít americký prezident Donald Trump a jeho ruský protějšek Vladimir Putin. Šéf Bílého domu už na Twitteru avizoval, že si bude mít s Putinem o čem povídat.

Demonstrace s názvem Vítejte v pekle namířená proti vrcholné schůzce zástupců ekonomicky vyspělých zemí se zvrhla v rozsáhlé střety s policií už ve čtvrtek večer. Z davu čítajícího několik tisíc lidí létaly lahve, dýmovnice a další předměty, zatímco policie nasadila vodní děla a pepřový sprej. Demonstranti zapalovali popelnice, odpadky i auta.

Německá policie žádá posily

Německá policie žádá posily

FOTO: Fabrizio Bensch, Reuters

Policie uvedla, že demonstranti napadli její příslušníky, zatímco protestující tvrdí, že střety vyprovokovala policie. "Policejní stát dělá vše pro to, aby nás připravil o naše právo demonstrovat," řekl AFP jeden z tisíců přítomných levicových radikálů Georg Ismail.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Vítejte v pekle. Demonstranti slibují, že summit G20 rozloží

Čtvrteční protest byl již předem považován za zatěžkávací zkoušku policie, protože se ho podle německých úřadů mělo zúčastnit až 8000 k výtržnostem připravených extremistů.

Německá policie použila vodní děla

Německá policie použila vodní děla

FOTO: Fabrizio Bensch, Reuters