„Diskutuje se o myšlence bránit humanitárním lodím plavícím se pod vlajkami cizích států v návratu do italských přístavů. Itálie dospěla do bodu naplnění (migranty),“ řekl agentuře Reuters nejmenovaný vládní zdroj. Podobně se vyjádřili další zástupci pro agentury ANSA, AFP a DPA, zatímco italský premiér Paolo Gentiloni obvinil evropské partnery z toho, že od problému „odvrací zrak“, a jeho předchůdce Matteo Renzi varoval, že italská veřejnost „se zlobí“ a je třeba, aby EU rychle přišla s novou dlouhodobou strategií.

Do Itálie letos připlulo už více než 73 000 migrantů, což je oproti stejnému období v loňském roce o 14 procent víc. Plavbu přes Středozemní moře nepodnikají jen lidé ze subsaharské Afriky, ale v důsledku uzavření tzv. balkánské trasy také obyvatelé Arabského poloostrova, Egypta, Sýrie či Bangladéše.

Jejich vyzvedávání z chatrných či přeplněných plavidel koordinuje italská pobřežní stráž, ovšem v oblasti působí řada lodí nevládních organizací plavících se pod vlajkami jiných zemí včetně unijních jako Německo či Malta, upozornil server BBC. Povinnost reagovat a přispěchat na pomoc plavidlu v nouzi stanovuje Mezinárodní úmluva o bezpečnosti lidského života na moři, která také určuje, že odpovědnost za přijetí lidí z takové záchranné operace spadá na zemi v blízkosti, a jelikož lodě s běženci nejčastěji vyplouvají z válkou rozvrácené Libye, spadá taková povinnost na Itálii.

Migrace do Evropy

Migrace do Evropy

FOTO: David Ryneš, Novinky

Eurokomisař chce víc peněz

Eurokomisař pro vnitřní záležitosti a přistěhovalectví Dimitris Avramopulos stížnosti Italů chápe. Po setkání s velvyslancem Massarim ve středu prohlásil, že Řím má pravdu v tom, že situace je neudržitelná, ačkoliv se ji snaží příkladně zvládnout.

Podle něj je nutné, aby pomohly ostatní země EU a přispěly Itálii více penězi. Podobně by podle jeho slov měla EU pomoci africkým zemím v jejich snaze migraci omezit, což přislíbila počátkem roku. Avramopulos současně podpořil sankční řízení proti zemím včetně ČR, které odmítají přerozdělování migrantů.