„Představa, že může být dron vybavený defibrilátorem vyslán v řádu sekund od telefonátu na tísňovou linku a snížit tak rychlost reakce o dvě třetiny, znamená vše. Protože pokud se snažíme zachraňovat životy, není to o tom, že čas jsou peníze, ale o tom, že čas znamená život. Čím rychleji se tam dostaneme, tím víc životů můžeme zachránit,“ cituje agentura AP Clyda Yancyho z Feinberg School of Medicine v Chicagu.

Yancy upozornil, že devět z deseti lidí, které postihne srdeční příhoda mimo nemocnici, nepřežijí nebo přežijí, ale nesou si trvalé následky. Drony by to brzy mohly změnit. Zejména v odlehlých venkovských oblastech.

Podmínkou je ovšem to, že ten, kdo dron přivolá, bude muset umět poskytnout pomoc a použít při tom defibrilátor. Drony by tak musely být vybaveny ještě jednoduchým návodem.

Řada lidí totiž pod dojmem nerealistických filmových scén ne zcela správně chápe funkci defibrilátoru, který ve skutečnosti „nenahazuje” už nebijící srdce. Naopak jeho tlukot zastavuje a „restartuje” v případě fibrilace či tachykardie, kdy orgán pumpuje nepravidelně nebo příliš rychle.