Takzvaný Alterspräsident, tedy poslanec, který předsedá první schůzi německého parlamentu po volbách, než si sbor zvolí řádného předsedu, byl podle dosavadních pravidel vždy ten zákonodárce, který dosáhl nejvyššího věku. Měl právo pronést v nově ustaveném parlamentu první projev.

Na základě předložených kandidátních listin do voleb, které se budou konat 24. září, ale hrozilo, že by se "stařešinou" 19. Spolkového sněmu mohl stát Wilhelm von Gottberg, 77letý člen pravicově populistické AfD, který má podle dosavadních prognóz velkou šanci v parlamentu po volbách usednout.

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble

Největší šanci pronést zahajovací řeč má nyní exministr financí Wolfgang Schäuble.

FOTO: Hannibal Hanschke, Reuters

Poslanci v pátek ale schválili změnu pravidel, podle které se prvním předsedou po volbách stane ten poslanec, který v poslaneckých lavicích zasedá nejdéle. Podle oficiálního vyjádření tím chtěli zákonodárci zajistit, aby první schůzi vedl politik s dostatkem zkušeností s parlamentní prací.

Na základě nových pravidel je tak nově favoritem na post předsedy, který bude zahajovat ustavující schůzi Spolkového sněmu po zářijových volbách, dosavadní ministr financí ve vládě kancléřky Angely Merkelové Wolfgang Schäuble. Člen Křesťanskodemokratické unie (CDU) oslaví krátce před volbami sice teprve 75. narozeniny, ve sněmu ale zasedá již od roku 1972.