Na druhý den bruselského plenárního jednání, tedy na dopoledne 1. června, je naplánován bod s názvem "Prohlášení komise - riziko politického zneužití médií v České republice".

Bod navrhlo zařadit na program jednání europarlamentu vedení jeho nejsilnější frakce, tedy Evropské lidové strany (EPP). Na jeho zařazení prý ale už delší dobu "byla širší shoda".

„Osobně si nejsem úplně jistý, jak tím může EP situaci v České republice pomoct. Naopak se trochu obávám, aby jednání EP nakonec nepomohlo právě Andreji Babišovi s Milošem Zemanem a neudělalo z nich před volbami u části českých českých občanů mučedníky,” komentoval bod programu český europoslanec Jiří Pospíšil (za TOP 09).

Bod ještě může z programu vypadnout

O věci se původně mělo diskutovat už příští týden na schůzi ve Štrasburku, nakonec byl ale bod přesunut až na bruselskou dvoudenní "miniplenární schůzi" na přelomu května a června.

Není přitom vyloučeno, že do té doby se podoba názvu či přesného obsahu tohoto bodu jednání změní, frakce se samozřejmě také ještě mohou dohodnout na jeho úplném vyřazení z programu schůze.

Pokud se tak nestane, bude se europarlament o situaci médií v Česku bavit nedlouho poté, co se v ČR na veřejnost dostaly nahrávky údajně dokazující, že vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš ovlivňoval obsah jím vlastněných médií. Také tato okolnost přispěla k nynější politické krizi v ČR, kde prezident Miloš Zeman stále nevyhověl návrhu premiéra Bohuslava Sobotky na Babišovo odvolání z vlády.