„Je zřejmé, že pašeráci v Libyi těží z mezinárodní povinnosti zachraňovat uprchlíky ve Středozemním moři,” řekla mluvčí Frontexu Izabella Cooperová.

Podle ní záchranné operace lodí Evropské unie a nevládních organizací umožnily pašerákům převážet více osob s nižšími náklady. „Počet uprchlíků na palubě plavidel stoupl. Kvalita materiálů nafukovacích člunů se v posledních dvou letech výrazně zhoršila,” dodala.

Pašeráci prý také vypravují plavidla s mnohem menším množstvím paliva a potravin. Využívají přitom toho, že záchrana lidských životů je „mezinárodní povinností všech, kteří se nacházejí na moři,” uvedla Cooperová.

Neziskovky nařčení odmítají

Organizace jako Save the Children, Proactiva Open Arms a SOS Mediterranée takové obvinění odmítají a zdůrazňují, že jejich jediným cílem je záchrana lidských životů.

Frontex už ze Středomoří vyprostil 90 tisíc migrantů, informovala mluvčí, aniž by upřesnila období, jehož se tento údaj týká. Dalších 36 tisíc dorazilo od začátku letošního roku do Itálie, což je o 43 procent více než za stejné období loni.

Státní zástupce ze sicilského přístavu Catania Carmelo Zuccaro o víkendu řekl italskému deníku La Stampa, že má důkazy o tom, že někteří záchranáři působící ve Středozemí jsou s libyjskými pašeráky v přímém kontaktu. [celá zpráva]

Zuccaro od února vede útvar prošetřující podezření, že převaděči si nevládní organizace platí.

Admirál Enrico Credendino, velitel operace EU zaměřené proti převaděčům před měsícem prohlásil, že nevládní organizace jsou pro migranty „zvacím” faktorem. Jejich lodě prý dnes čekají na uprchlíky plavící se na chatrných člunech jen těsně za hranicemi libyjských vod.