Tusk v návrhu předloženém členským státům EU hovoří o „postupném vyjednávání“. Prvořadým cílem rozhovorů má být „zajištění spořádaného odchodu Spojeného království” tak, aby byla co nejvíc umenšena míra nejistoty a narušení vztahů a procesů.

Celý text návrhu v angličtině najdete zde

Předseda Evropské rady potvrdil, že aktivovaný článek 50 smlouvy o fungování EU stanovuje časový rámec pro odchod do 29. března 2019.

„Vyjednávání by měla zamezit vzniku právního vakua ve chvíli, kdy se smlouvy přestanou vztahovat na Spojené království,“ píše se v návrhu.

Dokument sděluje, že EU vítá volání Británie po spolupráci, současně ale poznamenává, že takový vztah nemůže přinášet Britům větší prospěch než členství v Unii. Evropská sedmadvacítka rovněž Londýn, Dublin a Belfast ujišťuje, že brexit neotřese její podporou mírové dohodě mezi Irskem a Severním Irskem.

Velká Británie už dříve potvrdila, že chce vystoupit i ze společného evropského trhu a dohodnout se s EU na volném obchodu. Návrh předložený Tuskem jednání o dohodě připouští, ale až poté, co dostatečně pokročí a budou završena jednání o brexitu.

Skotsko požádalo o povolení referenda

V týž den, kdy Tusk na Maltě představil strategii pro vyjednávání, zaslala skotská premiérka Nicola Sturgeonová předsedkyni britské vlády Therese Mayové dopis, v níž ji oficiálně požádala o umožnění nového skotského referenda o osamostatnění se na britské koruně.

Sturgeonová argumentuje tím, že Skotsko hlasovalo pro setrvání v Evropské unii a rozhodnutí o vystoupení z EU jde proti vůli jeho lidu. Mayová už ale dala jasně najevo, že druhé skotské referendum přinejmenším v následujících dvou letech nepovolí.

Skotové o své nezávislosti hlasovali v roce 2014. Odtržení od Spojeného království tehdy 55 procent voličů odmítlo.