Nadále není jasné, koho Le Penová bude mít za soupeře. V prvním kole by šéfka Národní fronty měla s přehledem vyhrát s 27 procenty hlasů. O druhé místo se dělí bývalý premiér a kandidát tradiční pravice François Fillon s bývalým ministrem hospodářství a centristou Emmanuelem Macronem – každý z nich by měl dostat po 20 procentech hlasů.

„Tato čísla je nutné brát s rezervou, protože všechno se změní po prvním kole. Přesto (Le Penová) nikdy nebyla v tak příznivé situaci. To je bezprecedentní,” komentoval vývoj voličských preferencí Frédéric Micheau z agentury OpinionWay.

Pokud by Le Penová uspěla, slíbila, že se pokusí vyvést svou zemi z Evropské unie.

Fillon, kterého pronásleduje skandál kolem údajného fiktivního zaměstnávání příbuzných jako parlamentních asistentů, by v druhém kole měl Le Penovou stále porazit. Jeho náskok ale spadl z výšin nad 60 procent a je nyní na 56 procentech.

François Fillon

François Fillon

FOTO: Philippe Wojazer, Reuters

Macron, který si v honbě za novými hlasy napříč politickým spektrem zase jiné voliče podle všeho znepřátelil, zaznamenal také ztráty. Nad Le Penovou momentálně vede s 58 procenty voličských preferencí.

Emmanuel Macron má aktuálně nejvyšší šance stát se příštím francouzským prezidentem.

Emmanuel Macron má aktuálně nejvyšší šance stát se příštím francouzským prezidentem.

FOTO: Philippe Wojazer, Reuters

Pokud by ztráta šesti až osmi procentních bodů byla pro oba muže konečná, jeden z nich se stane novým francouzským prezidentem. Do volby ale zbývají ještě dva měsíce a nynější trend zatím ukazuje, že Le Penová nabývá na síle.