„Všechno jsou to výmysly, v životě jsem na nikoho nedonášel, to na mě donášeli, jsem čistý jako slza,“ řekl exprezident v pondělí. Zvláštní lustrační soud přitom už v roce 2000 oficiálně očistil Walesu z opakovaných obvinění ze spolupráce s polskou tajnou službou SB.

Obvinění se opět objevila loni v únoru, krátce po nástupu strany Právo a spravedlnost (PiS) k moci, s jejímž lídrem Jaroslawem Kaczyňským vede Walesa dlouholeté politické spory.

List ze svazku agenta Bolka

List ze svazku agenta Bolka

FOTO: Kacper Pempel, Reuters

Tehdy policie a prokuratura objevily v domě zesnulého komunistického ministra vnitra Czeslawa Kiszczaka materiály, jež měly potvrdit, že agent Bolek spolupracoval s SB.

Spis má 575 stran a podle Institut národní paměti většinu psali rukou tajní policisté, některé pasáže ale prý sám Bolek.

Kopie dokumentů s podpisem Lecha Walesy o údajné spolupráci s komunistickou tajnou policií pod krycím jménem Bolek.

Kopie dokumentů s podpisem Lecha Walesy o údajné spolupráci s komunistickou tajnou policií pod krycím jménem Bolek.

FOTO: Kacper Pempel, Reuters

„Žádný z těchto dokumentů není pravý. Generál Kiszczak na mě dlouhá léta nechával vypracovat falešné materiály. Na mě nelze nalézt žádný spis tajných služeb, protože žádný neexistuje. Nikdy jsem nebyl po druhé straně barikády, nikdy jsem nikoho nezradil,“ prohlásil v televizi TVN24 Walesa, jenž byl oceněn Nobelovou cenou za mír.