„Je to historicky důležité rozhodnutí. Jedná se o uvážený krok a čeká nás ještě dlouhá cesta. Jsem si ale jista, že budou pacienti tím, jak jsme dnes rozhodli, potěšeni,“ řekla BBC předsedkyně úřadu pro početí a embryologii Sally Cheshirová. První dítě tří rodičů by se tak v Británii mohlo narodit už koncem příštího roku.

KOMENTÁŘ DNE:
Očima Saši Mitrofanova: Srážka aligátora s čápem

Metoda spočívá v tom, že se budoucí matce, přenášející defekt genetické informace, odebere vajíčko, vyjme se z něj jádro, které se pak vloží do vajíčka dárkyně, jež bylo před tím zbaveno původního jádra, ale zůstala v něm zdravé mitochondriální DNA. Takto upravené vajíčko se pak vrací zpět do dělohy nastávající matky.

Veškeré budoucí vlastnosti jsou obsaženy v jádru DNA, mitochondriální DNA vzhled, povahu ani jiné vlastnosti neovlivňuje, a tak je podle některých vědců pojem „dítě tří rodičů“ zavádějící. Kritici ale namítají, že současná věda fungování DNA rozumí jen z malé části a podobné hry na bohy mohou mít katastrofální následky.

V Mexiku už se „dítě ze tří“ narodilo

Američtí vědci z reprodukčního centra New Hope už si novou metodu vyzkoušeli. V Mexiku, kde to zákon nezavrhuje, ale ani nepovoluje. Zákrok byl proveden na jordánské matce, která je přenašečem dědičného genetického onemocnění zvaného nekrotizující encefalomyopatie. Ta vede k degeneraci nervového systému a smrti v útlém věku dítěte. [celá zpráva]

Díky genetickému zásahu se podařilo přenosu na dítě zabránit. A to je podle vedoucího lékařského týmu Johna Zhanga z kliniky reprodukční medicíny New Hope hlavní. „Zachraňovat životy je etické,“ řekl stručně deníku The Independent.